29. prosince 2006 9:20 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Saddám zemře asi až na konci ledna

BAGDÁD Kdy popraví Saddáma Husajna, a v jakých rukou se vlastně nachází? Po původních informacích, že bývalý diktátor zemře do několika dní, prohlásilo irácké ministerstvo spravedlnosti, že k tomu rozhodně nedojde před 26. lednem. Popřelo také, že by odsouzence USA předaly Iráčanům.

Irácký Nejvyšší soud včera vydal písemný souhlas s provedením popravy. Saddám by měl zemřít nejpozději do 27. ledna, kdy vyprší třicetidenní lhůta, která se začala počítat od vyhlášení rozsudku. Včera se dokonce objevily informace, že Saddámova poprava může být už v sobotu.

Irácký premiér Núrí Málikí prohlásil, že nepřichází v úvahu ani revize rozsudku, ani odklad popravy. "Nikdo se nemůže stavět proti popravě zločince Saddáma Husajna," řekl premiér podle televizní stanice Al-Irakíja. "Ti, kdo se postaví proti této popravě, urážejí mučedníky Iráku a jejich důstojnost," zdůraznil. Přesné datum Saddámovy popravy však irácké úřady zatím nesdělily.

Popravu Saddáma pomstíme
Písemné potvrzení nejvyššího trestu vyvolalo včera v Bagdádu sérii bombových výbuchů, které si vyžádaly nejméně 27 mrtvých. Členové bývalé vládní strany Baas již v úterý vzkázali, že poprava Saddáma bude pomstěna. Podle nich Američané rozsudkem překročili tu nejvíce nebezpečnou červenou linii.

Saddám Husajn v reakci na rozhodnutí Nejvyššího soudu řekl, že se dobrovolně vydává do rukou Boha. „Drazí věrní Iráčané, loučím se s vámi a vydávám se do rukou milosrdného Boha, který neodmítá opravdové věřící,“ napsal Saddám.

Stejně se včera vyjádřil i Saddámův obhájce Chalí Dulajmí, který vyzval USA, aby jeho klienta nevydávaly do rukou Iráčanů. Podle prvních zpráv ho Američané předali dnes. Ministerstvo spravedlnosti ale popřelo, že by se Saddám nacházel v irácké vazbě. Právník Isám Ghazaví, který Saddáma také obhajoval, sdělil, že termín popravy může předvídat pouze Bůh a prezident George W. Bush.

Saddám Husajn, Barzán Tikrítí a bývalý předseda revolučního soudu Avád Bandar byli odsouzeni k trestu smrti za masakr 148 šíitských obyvatel Dudžailu v 80. letech minulého století, který byl represí za neúspěšný atentát proti Saddámovi. Bývalý diktátor je vězněn v Camp Cropper, americkém vojenském vězení nedaleko bagdádského letiště.
afp, Lidové noviny

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz