Čtvrtek 2. května 2024, svátek má Zikmund
130 let

Lidovky.cz

Sadr nabízí vládě stažení svých milicí

Svět

  17:55
BAGDÁD - Irácký radikální šíitský duchovní Muktada Sadr nařídil svým ozbrojeným stoupencům, aby přestali bojovat proti vládním silám v Basře a dalších městech. Vládě, pokračující v ofenzivě proti milicím, nabídl stažení svých bojovníků z ulic za podmínky, že zastaví "nezákonné a namátkové útoky" proti jeho stoupencům, ukončí jejich masové zatýkání a vyhlásí všeobecnou amnestii pro vězně držené v káznicích bez obvinění.

Radikální šíitský duchovní Muktada Sadr. foto: AFP

Irácká vláda Sadrovo prohlášení uvítala jako pozitivní. "Věříme, že podpoří snahy irácké vlády o nastolení bezpečnosti," řekl ve státní televizi Al-Irakíja vládní mluvčí Alí Dabbagh. Agentuře Reuters ale zároveň zdůraznil, že operace v Basře bude navzdory Sadrově výzvě pokračovat, dokud nebude dosaženo jejích cílů. "Není zaměřena proti Sadrovým stoupencům, nýbrž proti zločincům," řekl.

"Vzhledem k náboženské odpovědnosti a v zájmu zastavení dalšího prolévání krve Iráčanům, udržení jednoty Iráku a ukončení rozeštvávání, které chtějí okupanti a jejich přívrženci rozšířit mezi iráckým lidem, vyzýváme k ukončení ozbrojené přítomnosti v Basře a všech dalších provinciích," citovala ze Sadrova prohlášení agentura Reuters.

Sadrova nabídka je obsažena v devítibodovém prohlášení, které novinářům předali pomocníci duchovního. Podle jednoho z nich Hazíma Aradžího ale Sadrova nabídka nezahrnuje odevzdání zbraní irácké vládě. "Potvrzujeme, že jsme dostali od irácké vlády záruky splnění všech bodů v tomto (Sadrově) prohlášení. Takže už žádné nahodilé zatýkání. Zbraně bojovníků odporu ale nebudou odevzdány irácké vládě," citovala Aradžího agentura Reuters.

Pět dnů po zahájení ofenzivy vládních jednotek proti Sadrovým milicím pokračují v řadě iráckých měst boje, které si od úterka vyžádaly přes 270 mrtvých. Premiér Núrí Málikí, který operaci nařídil, v ní chce pokračovat do eliminace "zločineckých živlů" terorizujících civilní obyvatelstvo.

Vládní vojáky podporují i americké jednotky. Ozbrojené srážky začaly v Basře a pak se přenesly do řady dalších šíitských bašt v zemi. Sadr označil armádní operaci za pokus eliminovat co nejvíce svých stoupenců, a své věrné vyzval, aby neodevzdávali zbraně.

Málikí dal milicím ultimátum na odevzdání nelegálně držených zbraní, jehož původní lhůtu prodloužil do 8. dubna, a přislíbil za odevzdané zbraně finanční náhradu. Sadr ale údajně své stoupence vyzval, aby "zbraně neodevzdali nikomu, jedině státu, který se dokáže zbavit okupantů". Po Sadrově odmítnutí složit zbraně Málikí v sobotu potvrdil odhodlání
pokračovat v ofenzivě.

"Neodejdeme z Basry, dokud tam nebude nastolena bezpečnost a dokud ti, kdo stojí mimo zákon a obracejí své zbraně proti státu, nebudou potrestáni," citovala agentura AFP z Málikího prohlášení. Premiér v něm označuje Mahdího bojovníky za "horší" než ozbrojence z Al-Káidy.
Autor: