Sobota 14. prosince 2019svátek má Lýdie 5 °C déšť se sněhem Předplatné LN
24. října 2019 19:07 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Turecko a jeho spojenci zaútočili na vojáky Bašára Asada. Hrozí další eskalace bojů u syrské hranice

Turecká armáda v syrském pohraničním městě Tal Abjád. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Turecká armáda v syrském pohraničním městě Tal Abjád. | foto: Reuters

Damašek Turečtí vojáci a jejich spojenci ve čtvrtek v severovýchodní Sýrii zaútočili na vojáky syrského prezidenta Bašára Asada a několik jich zabili. Informovala o tom syrská státní tisková agentura SANA. Agentura AP napsala, že nejnovější střety představují hrozbu další eskalace bojů u syrské hranice s Tureckem.

Největší obavy nyní vzbuzuje možnost, že se syrské vládní síly střetnou s bojovníky podporovanými Tureckem. Jsou mezi nimi syrští rebelové a islamističtí radikálové, kteří jsou odpůrci Asada.

Všechny strany konfliktu trvají na tom, že dodržují příměří na základě dohody Ruska a Turecka z tohoto týdne. Ta rozděluje kontrolu nad oblastí u syrské hranice s Tureckem a dává počínaje středou 23. října šest dní na stažení kurdských milic z vymezeného úseku na syrském území u hranice. Situace v regionu je však nejistá. Z oblasti se tento měsíc na pokyn Washingtonu stáhli američtí vojáci, čímž umožnili Turecku zahájit ofenzivu proti syrským kurdským milicím, někdejším spojencům USA.

SANA ve čtvrtek uvedla, že turečtí vojáci a jejich spojenci zaútočili na pozice syrské armády u města Tall Tamir. Syrská armáda oznámila, že při následných bojích přišla o několik vojáků a několik dalších bylo zraněno.

Kouř stoupající z města Ras al-Ayn v Sýrii. Foceno z turecké strany hranice....
Lidé pomáhají zraněnému muži ve městě Tal Abyad v Sýrii.

U hranice v hloubce 30 kilometrů do syrského území mají podle úterní dohody uzavřené mezi Tureckem a Ruskem hlídkovat syrští vojáci, ruští vojenští poradci a ruská vojenská policie. Jejich úkolem je dohlédnout na to, aby z oblasti odešly milice syrských Kurdů. Následně mají Rusko a Turecko zahájit na užším území přímo u hranice společné hlídky. Turecko má podle dohody mít kontrolu nad značnou částí středního úseku 30 kilometrů hluboké zóny u hranice. Většinu z tohoto území se mu podařilo získat v rámci ofenzivy, kterou zahájilo 9. října.

Spojenci Turecka podle agentury SANA ve čtvrtek z rukou Kurdů dobyli vesnici Manádžír a proti kurdským milicím bojovali také ve dvou nedalekých vesnicích. Mluvčí arabsko-kurdské koalice SDF uvedl, že turečtí spojenci k útoku použili těžké zbraně a dodal, že se SDF hodlá bránit. Turecké ministerstvo obrany naopak uvedlo, že při útoku SDF u Rás al-Ajnu bylo zraněno pět tureckých vojáků. Kurdské milice oblast podle ministerstva ostřelovaly a využily k útoku také bezpilotní letoun.

Velitel SDF Maszlúm Abdí uvedl, že turecké síly a „jejich džihádisté“ nadále páchají útoky a porušují klid zbraní. Ankara naopak tvrdí, že klid zbraní dodržuje, ale zlikviduje kurdské bojovníky, pokud se nestáhnou z oblastí, nad nimiž má mít podle turecko-ruské dohody kontrolu Turecko. Přesná rozloha této zóny, jak je definována v dohodě, nebyla zveřejněna a podle AP je možné, že se Turecko snaží sféru své kontroly rozšířit.

ČTK
Premium

Osudové jídlo: genetická odolnost je důležitější než trendy ve stravování

Česko patří k zemím s nejvyšší spotřebou alkoholu na obyvatele na světě.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Bílé jedy, maso a pšenice. Potraviny, které jsou součástí našeho běžného jídelníčku, procházejí revolucí. Během...

Premium

POHLED: Talent, či Padája? Uměl Abraham závodit, nebo byl protežovaný?

Česko patří k zemím s nejvyšší spotřebou alkoholu na obyvatele na světě.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V pátek večer mu přišel e-mail. Otevřel ho, lejstro ve španělštině pomocí internetového překladače přečetl, aby...

Premium

Chybí mi u nás výchova k práci. A vůle nechat lidi dělat, říká Pohlreich

Česko patří k zemím s nejvyšší spotřebou alkoholu na obyvatele na světě.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chod jeho restaurací už na něm nestojí, může se víc věnovat rodině, vlastnímu vydavatelství i sobě. Udržuje se v...