Neděle 12. května 2024, svátek má Pankrác
130 let

Lidovky.cz

Svět

Šanghaj kvůli covidu staví ploty a zátarasy kolem domů. Lidé jsou pobouřeni

Šanghaj kvůli šíření covidu-19 zavádí další opatření. (24. dubna 2022) foto: Reuters

V několika šanghajských čtvrtích zaměstnanci města postavili kovové zátarasy a ploty, aby zablokovali vstup do bytových domů a malých ulic. Opatření je součástí lockdownových omezení, která mají zastavit šíření covidu. Ve velkoměstě s 25 miliony obyvatel to vyvolalo pobouření.
  14:10

Šanghajská správa podle hospodářského listu Caixin nařídila postavit zátarasy z plechů a ploty z pletiva na několika místech v moderní finanční čtvrti Pchu-tung. 

Vchody do bytových domů, kde se prokázala nákaza koronavirem, byly podle agentury AP zataraseny, přičemž byl ponechán pouze malý otvor pro protipandemické pracovníky.

Čína v neděli informovala o 21 796 nově potvrzených případech komunitního přenosu nákazy covidem-19. Drtivou většinu z nich přitom tvoří bezpříznakové případy v Šanghaji. Mnoho čínských měst a provincií zavedlo nějakou formu uzávěry, jejímž cílem je šíření viru zpomalit.

Nejnovější vlna nákaz, která je poháněna vysoce nakažlivou variantou omikron, se rozšířila v celé zemi, zejména však v Šanghaji. Od začátku epidemie před dvěma měsíci se tam potvrdily statisíce případů nákazy, ale méně než 100 s ní spojených úmrtí. 

Podle agentury AP je však skutečný počet mrtvých zřejmě vyšší. V sobotu šanghajské úřady oznámily 39 nových úmrtí na covid-19. O den dříve to bylo 12.

Lidé na sociálních sítích zveřejnili videa, které zachycují sobotní rozmístění nových zátarasů. Někteří uživatelé opatření ostře kritizovali. Hlavní šanghajské dopravní tahy mají podle Caixin zůstat otevřené.

Na jednom z videí, jehož pravost agentura AP ověřila, obyvatelé čtvrti Sü-chuej strhli plot před vchodem do svého domu a hledali pracovníka ostrahy, o němž se domnívali, že měl jeho postavení na svědomí.

Šanghaj používá odstupňovaný systém, v němž jsou čtvrti rozděleny do tří kategorií podle rizika přenosu koronaviru. Ty v první kategorii čelí nejpřísnějším restrikcím a byly cílem nových opatření. Obyvatelům některých z budov ve třetí kategorii je umožněno byty opustit a navštěvovat veřejná místa.

Lidé se uchýlili ke směnnému obchodu

Šanghajský lockdown vzbudil celosvětovou pozornost. Mnoho obyvatel města mělo potíže sehnat potraviny a uchýlilo se ke směnnému obchodu či nakupování velkého množství zásob. Hlášeny byly také problémy se zajištěním běžné lékařské péče. 

V sobotu čínští internetoví cenzoři smazali široce sdílené šestiminutové video, které drastické dopady uzávěry dokumentovalo. V jedné části videa byla slyšet nahrávka z 8. dubna, ve které obyvatelé jednoho šanghajského komplexu křičeli: „Pošlete nám jídlo“.

Čínské úřady nadále tvrdí, že strategie nulové tolerance vůči covidu-19 je vzhledem k nízké proočkovanosti osob starších 60 let nejlepším řešením epidemie a že v případě zrušení této politiky by si varianta omikron vyžádala životy mnohem většího počtu lidí.

Autoři: ,