2. listopadu 2018 22:24 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Sankce se blíží.‘ Trump upozornil na další postihy vůči Íránu ve stylu Hry o trůny

Washinghton Zvláštním způsobem se rozhodl americký prezident Donald Trump uživatele sociální sítě Twitter upozornit na plánované zavedení dalších sankcí vůči Íránu. Na svém účtu zveřejnil fotografii sebe sama, která připomíná filmový plakát a nese nápis „Sankce se blíží“, který podle amerických médií zjevně odkazuje na větu „Zima se blíží“ z populárního seriálu televizní stanice HBO Hra o trůny.

Druhá série amerických sankcí proti Íránu vstoupí v platnost o půlnoci z neděle na pondělí (pondělních 06:00 SEČ). Kromě energetického sektoru se budou týkat lodní dopravy a íránského bankovního sektoru. Den vstupu sankcí v platnost, tedy 5. listopad, je po vzoru filmových plakátů i na Trumpově pátečním příspěvku.

02.listopadu 2018 v 17:01, příspěvek archivován: 02.listopadu 2018 v 22:32

https://t.co/nk2vKvHuaL

Nápis „Sankce se blíží“ podle amerických médií odkazuje na důležitou větu z fantasy seriálu Hra o trůny „Zima se blíží“, která je varováním před blížící se katastrofou a mottem rodiny Starků, jedné ze šlechtických rodin Západozemí, které ve svých knihách stvořil spisovatel George R. R. Martin.

Na Trumpově „plakátu“ bylo přitom použito nápadně podobné písmo, jaké používá HBO v názvu seriálu. Stejně jako v anglickém originálu názvu seriálu Game of Thrones jsou i v anglickém nápisu „Sanctions are coming“ proškrtnuta třemi čárami obě písmena O.

Reakce televizní stanice HBO na sebe nenechala dlouho čekat: „Jak se řekne v dothračtině zneužití obchodní značky?“ napsala s odkazem na fiktivní jazyk, kterým v seriálu hovoří kmen barbarských nájezdníků.

02.listopadu 2018 v 19:24, příspěvek archivován: 02.listopadu 2018 v 22:53

How do you say trademark misuse in Dothraki?

„Fuj,“ reagovala rovněž na twitteru představitelka seriálové Sansy Starkové, herečka Sophie Turnerová.

ČTK

Ve školkách chybí předškoláci, přibývá dvouletých dětí. Je to chyba systému?
Ve školkách chybí předškoláci, přibývá dvouletých dětí. Je to chyba systému?

Z údajů Českého statistického úřadu vyplývá, že mateřské školky navštěvuje více dvouletých dětí oproti dřívějšku. Naopak ne všechny předškoláky, kteří mají předškolní docházku povinnou, rodiče do školky přihlásí. Jaké jim hrozí sankce?