Pátek 3. května 2024, svátek má Alexej
130 let

Lidovky.cz

Svět

Nechte mě už být. Marinová po odchodu z čela vlády žádá Finy o soukromí

Odstupující finská vláda v čele s bývalou premiérkou Sannou Marinovou se loučí s finským prezidentem Saulim Niinistem v prezidentském paláci v Helsinkách. (20. června 2023) foto: Reuters

Novým premiérem Finska je od úterý lídr konzervativní Národní koaliční strany Petteri Orpo. Na postu vystřídal sociální demokratku Sannu Marinovou, která se nyní obrací na veřejnost i média, aby nekomentovala a nekritizovala její soukromý život jako doposud.
  16:54

Nejprve divoký večírek, na kterém Marinová tančí a zpívá. Pak uniklé záběry, na nichž se tehdejší vdaná premiérka nechala líbat od finského popového zpěváka. Následoval test na drogy a kontroverzní fotografie polonahých žen. V květnu pak po devatenácti let soužití rozvod.

Populární Sanna Marinová, označovaná za progresivní ikonu finské politiky, byla během svého mandátu pod obzvlášť přísným drobnohledem médií, která její skandály i soukromý život opakovaně veřejně propírala. V úterý však Marinová oficiálně svůj post přenechala Petterimu Orpovi, a tím by podle ní měl mediální zájem o její soukromý život utichnout.

„V roli předsedkyně vlády jsem nekritizovala tisk ohledně zpravodajství souvisejícího s mým soukromým životem. Přesto, že se mi zdálo nerozumné a zcela přehnané,“ napsala Marinová ve středu na Twitteru.

„Včera byl ale můj poslední pracovní den ve funkci a myslím si, že by bylo rozumné, aby se o věcech, které jsou součástí mého soukromého života, již podobným způsobem veřejně nemluvilo,“ doplnila Marinová své vyjádření.

Sociálně demokratická strana Finska skončila v posledních parlamentních volbách na třetím místě. Dne 20. června poté Marinovou ve funkci premiéra nahradil zmíněný Orpo.

Mezitím se však Marinová ještě stala tváří nového třídílného dokumentu First Five na streamovací platformě HBO. Ten zachycuje život nejmladší premiérky na světě, která kolem sebe vytvořila ženský kabinet.

Debata před finskými parlamentními volbami. Zleva Li Andressonová, Maria Ohisalová, Sanna Marinová a Annika Saarikková. (28. března 2023)

Funkci ministryně vnitra v něm do roku 2021 zastávala Maria Ohisalová. Annika Saarikková skončila na postu ministryně financí ve stejný den jako Marinová ve své funkci premiérky. V seriálu spolu s nimi vystupuje i Li Anderssonová, která sloužila do roku 2023 jako ministryně školství, a Anna-Maja Henrikssonová. Ta působila ve funkci ministryně spravedlnosti už v předchozích kabinetech od roku 2011.

Kdo je nový finský premiér?

„Děkuji vám za důvěru, kterou jste mi projevili,“ prohlásil 53letý Orpo po hlasování v parlamentu, kde ho podpořilo 107 poslanců a 81 bylo proti. Lídr Národní koaliční strany (KOK) ještě před volbami nevyloučil spolupráci se žádnou stranou. Nakonec se ale dohodl na vytvoření vlády s nacionalistickou Stranou Finů a dvěma menšími uskupeními – křesťanskými demokraty a stranou RKP, která hájí zájmy švédsky mluvící menšiny.

Vůdcem KOK je Orpo od roku 2016. Předtím byl v letech 2017 až 2019 místopředsedou finské vlády, v letech 2016 až 2019 byl ministrem financí. Jeho předchozí vládní zkušenosti zahrnují křeslo ministra zemědělství v letech 2014 až 2015 a ministra vnitra 2015 až 2016.

V předvolební kampani Orpo slíbil větší zodpovědnost za ekonomiku země a obvinil Marinovou z přílišného zadlužení země. Finsko je známé svými štědrými sociálními výdaji a veřejný dluh ještě vzrostl během pandemie a po napadení Ukrajiny Ruskem, kdy si vláda půjčila další peníze na posílení obrany země. Státní dluh tak vzrostl v přepočtu na 152 miliardy dolarů. Orpo v kampani slíbil snížit dluh i schodek rozpočtu, stejně jako snížit daně z příjmů.

Orpo nicméně podobně jako Marinová pevně stojí za Ukrajinou. „Naše evropská rodina bude i nadále podporovat Ukrajinu proti agresi až do jejího vítězství, ať to stojí, co to stojí,“ napsal například začátkem března na Twitteru.

Podle agentury Reuters se očekává, že Orpova vláda bude omezovat sociální dávky, zpřísní imigrační politiku a uvolní environmentální závazky. Agentura AP ji označila za „nejpravicovější v moderních dějinách Finska“. Už od začátku čelí kontroverzím.

Než se nově nastupující předseda parlamentu Jussi Halla-aho dostal do širšího povědomí veřejnosti, zveřejňoval na svém blogu znepokojivé výroky, za něž mu tehdy soud uložil i pokutu. Napsal například, že islám je „náboženství pedofilů“ a prorok Mohamed „byl pedofil“. Také uvedl, že „okrádání kolemjdoucích“ je „genetickou vlastností“ Somálců. Halla-aho byl také několik let členem nacionalistické organizace Suomen Sisu.

Dalším bolehlavem nové vlády je i nastupující ministr hospodářství Vilhelm Junnila, který v roce 2019 vystoupil na akci s názvem 188 Kukkavirta, kterou organizovala krajně pravicová koalice nacionalistů.

Autor: