30. prosince 2008 13:38 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Santa Claus střelbu dlouho plánoval

Svíčky a fotografie nedaleko domu zavražděné rodiny. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Svíčky a fotografie nedaleko domu zavražděné rodiny. | foto: ČTK

LOS ANGELES Santa Claus, který zabíjel nedaleko Los Angeles svůj útok připravoval několik měsíců. Muž v převleku postřílel devět lidí a nakonec se sám zabil. Seznam jeho cílů byl delší, než se původně očekávalo, a kromě střelcovy bývalé manželky na něm byla také jeho matka, kterou ale nakonec nezabil.

Podle vyšetřovatelů měl zřejmý útočník Bruce Jeffrey Pardo velmi podrobný plán své akce. Připravil si únikové vozidlo a koupil si předem letenku na americký středozápad. Pro samotný útok potom nakoupil několik zbraní a velmi průraznou munici, kterou nelze legálně pořídit ve Spojených státech.

Svůj útok Pardo zahájil na Štědrý večer v domě, kde byla jeho bývalá manželka na vánočním večírku. Podle svědků zaklepal v převleku za Santa Clause na dveře domu. Otevřela mu osmiletá dívka, které vystřelil do obličeje. Potom vtrhl dovnitř a začal střílet i na ostatní. Dům nakonec polil hořlavinou, kterou měl v balíku, a zapálil ho. Jeho exmanželka byla mezi oběťmi.

Matka stála při snaše, měla zemřít
Podle policistů měla původně být v době útoku v domě i Pardova matka. Ta ale nakonec na večírek nedorazila kvůli náhlým zdravotním potížím. Střelec chtěl svou matku podle vyšetřovatelů zabít, protože podle něj stranila v rozvodové při své snaše.

Pardo se podle vyšetřovatelů zřejmě chystal zastřelit i právníka své bývalé ženy, protože si před jeho domem nechal své únikové vozidlo. K němu se ale už nedostal. Při podpalování domu své bývalé manželky utrpěl popáleniny a později se zastřelil v domě svého bratra.

Pardo se s manželkou rozvedl letos po dvouletém manželství. Teprve několik dnů před útokem se se svou bývalou ženou dohodl na vypořádání majetku.

Podle dohody mělo ženě připadnout 10.000 dolarů, pes a snubní prstýnek. Pardo, který byl od letošního července nezaměstnaný, si měl ponechat dům.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz