Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Tisíce prázdných židlí. Sarajevo si připomíná obléhání

Svět

  16:00
SARAJEVO - Nekonečné řady prázdných rudých židlí na hlavní sarajevské třídě připomínají oběti krvavé války v Bosně, která začala obléháním tohoto města právě před 20 lety.

Sarajevo dnes žije vzpomínkovými akcemi a připomíná si mrtvé například výstavami, koncerty nebo divadelními představeními. foto: ČTK

Během 44 měsíců trvajícího ostřelování Sarajeva zemřelo přesně 11.541 lidí a každému z nich je určeno jedno ze záplavy červených křesel, která zůstanou během vzpomínkových akcí symbolicky neobsazená.

Obléhání půlmilionového Sarajeva jednotkami bosenských Srbů se stalo jednou z nejdelších bitev moderní historie. Trvalo přesně tři roky, deset měsíců a 25 dní, tedy déle než například proslulá blokáda Leningradu za druhé světové války. O život přišlo více než 11.000 lidí a zhruba čtvrtina budov ve městě byla zničena. Konflikt ukončila teprve daytonská mírová dohoda, která začala platit v poslední únorový den roku 1996.

ČTĚTE TAKÉ:

Sarajevo dnes žije vzpomínkovými akcemi a připomíná si mrtvé například výstavami, koncerty nebo divadelními představeními. Zdaleka nejpůsobivější, a to nejen vizuálně, je ale zmiňovaná řada židlí, která se centrem vine jako 600 metrů dlouhý červený koberec. Je v ní i přes šest stovek malých židliček, jedna za každé mrtvé dítě. "Město se potřebuje na chvíli zastavit a vzdát hold svým zabitým občanům," uvedl Haris Pašović, pořadatel akce nazvané Sarajevská červená linie.

Ve čtvrtek ve městě zahrál cellista Vedran Smailović, který se proslavil během obléhání, kdy hrál na ulicích ostřelovaných granáty a minomety.

Hudebník, přezdívaný "cellista ze Sarajeva", se do města vrátil poprvé od roku 1993. Dnes vystoupí také 750členný studentský pěvecký sbor.

Navzdory tomu, že Bosna a Hercegovina žije už 17 let v míru, zemi stále rozděluje napětí mezi jednotlivými etniky, které poznamenalo i sarajevskou vzpomínku. Té se odmítli zúčastnit představitelé Republiky srbské, jednoho ze dvou samostatných útvarů, které dnešní Bosnu tvoří.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Autoři: ,