"Chci sjednotit všechny Francouze, ty na levici, ty na pravici a ty v centru," prohlásil Sarkozyho vyzyvatel Villepin, který se podle BBC snaží prezentovat jako nadstranický politik.
Villepinovy aféryVillepinovi, který letos odešel z vládního Svazu pro lidové hnutí (UMP) a založil vlastní Solidární republiku, na přízni voličů nepřidalo zapletení do takzvané aféry Clearstream, jejímž údajným cílem bylo za pomoci falešných obvinění ztížit Sarkozyho prezidentskou kandidaturu v roce 2007. Letos soud Villepina obvinění zprostil, ale později se jeho jméno objevilo v souvislosti s korupčním případem, který je stále vyšetřován. |
Odborníci osmapadesátiletému Francouzovi, který byl mezi lety 2002 až 2007 postupně ministrem zahraničí, ministrem obrany a premiérem, velké šance na úspěch v prezidentských volbách nedávají.
Podle nedávných průzkumů veřejného mínění by dostal jen jedno až dvě procenta hlasů.
Za největší favority francouzského hlasování jsou považováni socialista Francois Hollande, který nedávno získal nominaci své strany, a současná hlava státu Nicolas Sarkozy ze středopravicového UMP.
Strana již slovy své volební šéfky Nadine Moranové Villepina vyzvala, aby se kandidatury vzdal a podpořil Sarkozyho.
Výhrady k záchrannému plánu
Socialistický kandidát Francois Hollande se nechal slyšet, že v případě svého zvolení v roce 2012 by se snažil znovu projednat dohodu z posledního summitu EU. Podle Hollanda by v ní měla figurovat i Evropská centrální banka.
"Znovu bych tuto dohodu projednal...navrhl bych tam doplnit, co chybí: intervenci Evropské centrální banky, eurobondy a záchranný finanční fond," prohlásil Hollande při rozhovoru pro radio RTL.
Státy eurozóny se minulý týden na summitu v Bruselu dohodly na smlouvě o unijní reformě, kterou odmítla Británie. Ostatní nečlenské země eurozóny včetně Česka si vymínily čas na rozmyšlenou a na konzultace se svými parlamenty. Média oživila spekulace o historickém rozkolu a začátku "dvourychlostní" Evropy.