Pátek 1. prosince 2023, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Rusko tvrdí, že aktivovalo komplex Sarmat. Jaderné hlavice umí poslat kamkoli

Kosmodrom Pleseck. Odpálení ruské mezikontinentální střely Sarmat (20. dubna 2022) foto: AP

Rusko uvedlo do bojové pohotovosti raketový komplex Sarmat, tvrdil v pátek šéf Roskosmosu Jurij Borisov. Systém zahrnuje odpalovací zařízení a mezikontinentální balistickou raketu, která údajně může nést několik jaderných hlavic a doletět do vzdálenosti 18 tisíc kilometrů. To znamená, že z Ruska může zasáhnout prakticky jakoukoli souš na zeměkouli.
  16:17

Další podrobnosti ohledně nasazení rakety Borisov soudě podle zpráv ruských agentur nesdělil. O aktivaci komplexu mluvil prezident Vladimir Putin už v červnu s tím, že by si přál, aby k tomu došlo už letos. Agentura TASS upozornila, že v dokumentech Roskosmosu se nicméně pořád uvádí, že v chodu má být systém až v příštím roce.

Raketu Sarmat poprvé Rusko představilo v roce 2018, otestovalo ji v dubnu loňského roku. Raketa tehdy odstartovala z kosmodromu Pleseck u Archangelsku na severu evropské části Ruska. Cvičné hlavice během zkoušky zasáhly vojenský prostor Kura na poloostrově Kamčatka na Dálném východě.

Dubnové vypuštěni rakety se podle agentury Reuters uskutečnilo po letech odkladů zaviněných potížemi s financováním i technickými problémy.

Od nové rakety si Moskva slibuje, že bude s to proniknout jakoukoliv protiraketovou obranou. Její dolet má umožnit dopravit jaderné hlavice na kterékoliv místo na Zemi jak přes severní, tak přes jižní pól.

20. dubna 2022

Autoři: ,

Znáte metodu sous-vide? Vyzkoušejte Kuřecí prsa k natrhání, vaše rodina si je zamiluje!
Znáte metodu sous-vide? Vyzkoušejte Kuřecí prsa k natrhání, vaše rodina si je zamiluje!

Metoda sous-vide zajišťuje masu díky přesnému nastavení teploty a doby při vaření šťavnatost. Kuřecí prsa zůstanou měkká a plná chuti. Zapojte se...