Pondělí 6. května 2024, svátek má Radoslav
130 let

Lidovky.cz

Šaron se podle lékařů do politiky už nevrátí

Svět

  10:14aktualizováno  21:03
JERUZALÉM - Zdravotní stav izraelského premiéra Ariela Šarona je po těžké mrtvici kritický. Podle lékařů není Šaron, kterému nasadili sedativa, v komatu, ale do práce už se prý nevrátí. Na dýchacích přístrojích ho budou udržovat nejméně příštích 48 hodin.

Izraelský premiér Ariel Šaron. foto: AFP

Šaron, hospitalizovaný na jednotce intenzivní péše neurologického oddělení jeruzalémské nemocnice Hadassa, reaguje podle lékařů na stimulaci. Není ale pravděpodobné, že by se Šaron ještě někdy vrátil do práce.  

"Musím zdůraznit, že za daných okolností to nebude možné," odpověděl na večerní tiskové konferenci ředitel nemocnie Šlomo Mor-Josef na otázku novinářů, zda se dá očekávat, že by se Šaron mohl po uzdravení případně vrátit do práce.

Šaron podle něj zůstane pod vlivem sedativ v hlubokém umělém spánku ještě nejméně 48 a možná až 72 hodin. To má podle lékařů napomoci ke snížení tlaku v pacientově lebce, aby se tak premiér mohl zotavit z těžké mozkové příhody.

Šaronův mozek a srdce fungují bez umělé podpory a jeho zorničky reagují na světlo, upřesnil ředitel nemocnice. "Doufáme, že stabilizace premiérova zdravotního stavu, kterou jsme mohli konstatovat, bude začátkem zlepšování, je to ale dlouhý proces," řekl Šlomo Mor-Josef.

Šaron prodělal první mozkovou příhodu 18. prosince a dnes se měl podrobit lékařskému zákroku, při němž měla být korigována údajně lehká srdeční vada. Ve středu večer se ale necítil dobře a po převozu do nemocnice bylo lékaři konstatovali velké mozkové krvácení.

Sedmasedmdesátiletý Šaron byl 18. prosince postižen lehkou mrtvicí, která podle lékařů nezanechala na jeho zdraví žádné následky. Při podrobném vyšetření však byla u premiéra odhalena drobná srdeční vada, kterou mu dnes plánovali lékaři odstranit jednoduchým zákrokem. Takzvaná srdeční katetrizace by měla uzavřít malou dírku v srdci, která byla zřejmě příčinou jeho nedávné mozkové slabosti.

Podle tajemníka izraelské vlády Jisraela Maimona byly Šaronovy pravomoci předány do rukou vicepremiéra Ehuda Olmerta.

Šaronova éra je zřejmě u konce
Podle stránek izraelského deníku Haarec je Šaron ochrnutý na půl těla. Izraelský rozhlas s odvoláním na nejmenovaný lékařský zdroj uvedl, že Šaronovy naděje na plné zotavení jsou nepatrné. I zaměstnanci Šaronova úřadu připouštějí, že teď doufají v zázrak, který by premiéra zachránil.

"Vypadá to velmi špatně. Nevím, jestli se zotaví," řekl nejmenovaný izraelský politik poté, co byl sedmasedmdesátiletý Šaron chvatně převezen do nemocnice ze svého ranče v Negevské poušti. Lékařští odborníci se shodují, že je nepravděpodobné, aby Šaron vyšel z operace bez přinejmenším vážně narušených schopností. "Se vší obezřetností se zdá, že éra Šarona vedoucího Izrael dosáhla tragického konce," napsal Aluf Ben, diplomatický korespondent listu Haarec.

Šaronova smrt či nemožnost pokračovat v politice by způsobila v Izraeli značný zmatek před všeobecnými volbami vypsanými na 28. března, ve kterých má Šaron podle průzkumů veřejného mínění značnou šanci na znovuzvolení. Vítězství jeho nové strany Kadima by zároveň znamenalo vítězství platformy pro ukončení konfliktu s Palestinci, soudí politologové.

Lékaři: Šance na Šaronův návrat je nulová
V Izraeli se od rána spekuluje o nastalé politické situaci, protože Izrael čekají v březnu parlamentní volby a země má nyní přechodnou vládu. Šaronovy pravomoci převzal na 100 dní dosavadní vicepremiér Ehud Olmert. Právní analytik Noše Negbi řekl, že v případě, že Šaron zemře, vláda za něj najde stálého zástupce.

Generální prokurátor Menachem Mazuz prohlásil, že se volby budou navzdory těžké Šaronově nemoci konat ve stanoveném termínu, tedy 28. března. Šaron v listopadu požádal prezidenta, aby rozpustil parlament a vypsal termín předčasných voleb. Mazuz dnes řekl, že rozhodnutí o předčasných volbách stále platí. Dosavadní průzkumy dávaly nejvíc šancí na vítězství Šaronově straně Vpřed.

Šaronova nemoc vyvolává obavy o vývoj na Blízkém východě
Onemocnění Ariela Šarona vyvolalo dnes ve světě znepokojení ohledně pokračování mírového procesu na Blízkém východě.

Znepokojení neskrývá ani americká vláda, která klíčovému spojenci v blízkovýchodním mírovém procesu zaslala přání brzkého uzdravení. Prezident USA George Bush uvedl, že sdílí znepokojení s Izraelci, ministryně zahraničí Condoleezza Riceová popřála šéfovi izraelského kabinetu plné uzdravení stejně tak jako německá kancléřka Angela Merkelová.

Český premiér Paroubek vyslovil vážné obavy o život izraelského premiéra a vyjádřil názor, že i kdyby se uzdravil, bude moci jen velmi těžko vést vysilující volební kampaň. Ujistil, že bude i nadále stejně jako i česká diplomacie podporovat mírové řešení na Blízkém východě. Věřím v mírový vývoj, ale v případě Šaronova odchodu to bude těžší, řekl šéf českého kabinetu.

Francouzský prezident Jacques Chirac vyslovil přání, aby pokračovaly "odvážné iniciativy, které zahájil izraelský premiér", a řekl že mu věnuje všechny své myšlenky. Prozatímního izraelského premiéra Ehuda Olmerta ujistil o své podpoře, přátelství a solidaritě Francie.

Italský premiér Silvio Berlusconi označil Šaronův stav za "naprosto negativní událost v politice". Izrael podle něho čeká těžká budoucnost.

Šéf britské diplomacie Jack Straw řekl, že se modlí za zázrak, aby se Ariel Šaron uzdravil. Šaron je mimořádně důležitá osoba nejen pro Izrael, ale pro celou oblast. "Jeho skutky v posledních letech, které otevírají odvážné řešení vztahů mezi Izraelem a Palestinci, mu vynesly obrovský respekt v celém světě," řekl Straw.

Ruský prezident Vladimir Putin vyjádřil Šaronovi hlubokou lítost a popřál mu co nejrychlejší uzdravení.

Brzké uzdravení popřáli Šaronovi i izraelští politikové, mezi prvními bývalý premiér Benjamin Netanjahu, který v prosinci nastoupil po Šaronovi do čela strany Likud. Přání uzdravení vyslovil i izraelský prezident Moše Kacav, který řekl, že se s izraelským lidem modlí za premiéra. Šaronovi spolupracovníci, kteří označují nynější stav spíše za špatný, podle rozhlasu ale "doufají v zázrak".

Brzké uzdravení popřál Šaronovi i úřadující palestinský premiér Ahmad Kurája, ale radikální palestinské hnutí Hamas vzkázalo, že Blízký východ bude bez Šarona "lepším místem na světě". Mluvčí Hamasu řekl, že svět se zbaví jednoho z největších představitelů zla. Šaronovy případné smrti nebude litovat ani další radikální skupina Islámský džihád.

Autor: