Středa 1. května 2024, Svátek práce
130 let

Lidovky.cz

Šaron se podrobil třetí operaci

Svět

  11:24
JERUZALÉM - Nejen celý Blízký východ sleduje s napětím boj o život izraelského premiéra. Zdravotní stav Ariela Šarona, který ve středu prodělal těžkou mrtvici, se opět zhoršil a lékaři ho dnes potřetí operovali.

Za uzdravení izraelského premiéra se židé modlili i v Římě. foto: ANDREAS SOLARO AFP

Operace skončila po třech hodinách skončila. Její výsledek zatím není znám. Oznámila
to izraelská televize, podle níž lékaři po operaci provedou další hloubkový snímek mozku.

Šaron ve středu prodělal těžkou mrtvici a kvůli komplikacím byl až do čtvrtečního rána na operačním stole. Dnešní ranní tomografické vyšetření odhalilo zvýšený nitrolebeční tlak a další krvácení. Lékaři se proto rozhodli operovat potřetí.

Původně chtěli lékaři Šarona udržovat několik dní v kómatu, aby dali mozku čas se zotavit. Šaronův stav se podle odborníků zřejmě zhoršuje. O návratu k pracovním povinnostem už se přestává uvažovat, nyní je spíš otázkou, zda premiér přežije.

V nemocnici jsou oba jeho synové Gilad a Omri a sjíždějí se tam také Šaronovi poradci. Zemi vede bývalý vicepremiér Ehud Olmert, ale bude-li Šaronův stav označen za nezvratný, bude vláda muset jmenovat premiéra, který zemi povede do březnových voleb.

Musí to být člen Šaronovy strany, tedy strany Vpřed, a musí být také členem parlamentu. Kromě Olmerta připadají v úvahu ministryně spravedlnosti Tsipi Livniová, ministr dopravy Meir Šitrit, ministr vnitřní bezpečnosti Gideon Ezra a ministr bez portfeje Tsachi Hanegbi.

Pokud Šaron přežije, bude těžce postižený 
Britský profesor Colin Blakemore řekl televizi CNN, že nyní je důležité hlavně to, zda Šaron přežije. Eventuální návrat do politiky, to je záležitost daleké budoucnosti. Řekl také, že je-li krvácením postižena levá hemisféra mozku, v níž jsou centra řeči, bude schopnost komunikace omezena. V noci na čtvrtek lékaři zastavovali krvácení v pravé hemisféře, což Blakemore v souvislosti s postižením řeči označil za povzbudivé.

Ke kritice, která se v Izraeli rozproudila kvůli příliš dlouhému převozu Šarona do nemocnice ve středu večer, řekl, že u pacientů postižených mrtvicí je čas lékařského zásahu zásadní. Šarona převáželi sanitkou z jeho venkovského sídla do Jeruzaléma 55 minut, kamery ho zachytily sedícího v sanitce s kyslíkovou maskou na tváři.

Mrtvici, kterou prodělal Šaron, americký neurolog Stephan Mayer označil za "formu, která končí nejčastěji ze všech smrtí nebo vážným postižením, po němž je návrat pacientů do pracovního prostředí nemožný".

Dnešní deníky se obávají dalšího vývoje na Blízkém východě po Šaronově odchodu. Hovoří o nejistotě v regionu a myslí si, že je tak ohrožen započatý mírový proces. Shodují se také v tom, že Izrael v současné době bude za Šarona těžko hledat osobnost, která by navázala na jeho politiku.

Izraelské listy vyzývají k modlitbám za premiéra a nepřestávají spekulovat o výhledech Šaronovy strany Vpřed v březnových volbách. Před premiérovým onemocněním průzkumy hovořily o tom, že strana může 28. března získat i 42 procent hlasů. Podle nových anket by i pod vedením úřadujícího premiéra Ehuda Olmerta mohla dostat přes 30 procent hlasů a v parlamentu obsadit 40 ze 120 křesel. Programem strany je zachování velkých bloků židovských osad na západním břehu Jordánu a zrušení izolovaných sídlišť.

Autor: