Sobota 20. července 2024, svátek má Ilja
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Satelit odhalil místo, kde se Američané připravovali na Usámu

Svět

  17:04
NEW YORK - Satelitní záběry na jedněch z volně přístupných map na internetu pravděpodobně ukazují místo, kde se americké zvláštní komando připravovalo na loňský zátah na šéfa teroristické sítě Al-Káida Usámovi bin Ládinovi.

Na mapě je vidět kopie Usámova domu. foto: bing.com

Ve výcvikovém středisku Ústřední zpravodajské služby (CIA) je na nich vidět kopie domu, v němž se terorista skrýval v pákistánském Abbottábádu. Na své webové stránce o tom informovala stanice NBC News.

ČTĚTE TAKÉ:

Místo výcviku odhalili aktivisté ze serveru Cryptome.org, který se snaží využívat veřejné zdroje k odhalení jinak tajných věcí. Vodítkem při hledání makety bin Ládinova domu pro ně byla kniha No Easy Day (Nelehký den), kterou pod pseudonymem Mark Owen sepsal Matt Bissonnette, jeden ze členů komanda, které teroristu loni na začátku května zabilo.

Novináři u domu, kde byl dopaden a zabit bin Ládin

Autor knihy uvedl, že výcvik se konal v Severní Karolíně. Aktivisté proto na satelitních mapách pozorně prohlíželi známá střediska CIA v tomto americkém státě. Na mapách společnosti Google nic nenašli. Mapy služby Bing provozované Microsoftem ale na základně Harvey Point na poloostrově poblíž města Hertford snímky pravděpodobné nedokončené makety bin Ládinova domu obsahovaly.

Základna Harvey Point

Základna Harvey Point

Pentagon již dříve uvedl, že kopii bin Ládinova domu nechal po úspěšné operaci strhnout. Mapy ji tak odhalily jenom díky tomu, že neobsahují aktuální snímky oblasti. Na - v tomto případě - aktuálnějších mapách Googlu je v místě, kde zřejmě maketa stála, vidět jenom prázdná plocha.

Bin Ládin byl zabit loni začátkem května v pákistánském městě Abbottábádu při akci, kterou provedlo speciální komando americké námořní pěchoty. Americké ministerstvo obrany krátce nato oznámilo, že bin Ládinovo tělo bylo vhozeno do Arabského moře.

Autoři: ,