30. září 2017 8:30 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Saúdská policie zadržela muže, který řidičkám hrozil upálením

Kampaň za možnost řídit pro saudské ženy trvala řadu let. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kampaň za možnost řídit pro saudské ženy trvala řadu let. | foto: Reuters

RIJÁD Saúdská policie zadržela na východě země muže, který hrozil upálením ženám, jež se osmělí usednout za volant. Napsal to list The Independent. Vláda v Rijádu počátkem týdne vydala nařízení, jímž ženám v Saúdské Arábii povoluje řídit automobil. Očekává se, že ženy budou moci v Saúdské Arábii řídit od června příštího roku.

Zadržený muž na sociálních sítích šířil videovzkaz, v němž ženám hrozil, že pokud budou řídit vůz, „upálí je i s autem“. Jméno zadrženého policie neoznámila, případ ale potvrdilo saúdské ministerstvo vnitra, napsal The Independent.

Království dosud ženám řídit automobil bez výjimky zakazovalo, avšak mnohé aktivistky zahájily kampaň neposlušnosti. Nechaly se fotografovat při jízdě a některé skončily ve věznicích nebo s pokutami.

Zákaz řízení automobilů Saúdským Arabkám komplikuje život. Mnohé rodiny musejí kvůli nákupům nebo dopravě žen do práce najímat řidiče, což je stojí nemalé peníze.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz