Pátek 1. prosince 2023, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Scenáristé odvolali stávky, dohodli se s Hollywoodem. Herci v protestu pokračují

Stávky se účastní také herec a scénárista Jason Sudeikis, který psal scénáře například pro pořad Saturday Night Life. (14. července 2023) foto: AP

Po téměř pětiměsíční stávce oznámil odborový svaz scenáristů WGA její ukončení. Představenstvo WGA schválilo před pár dny dohodu s hollywoodskými studii. Herci, kteří se ke scenáristům připojili, stále stávkují a jednání zatím nejsou naplánovaná. Někteří z nich nahlížejí na situaci optimisticky.
  7:16aktualizováno  13:33

Scenáristé se mají vrátit ke své práci během středy. Sami ještě budou hlasovat o ratifikaci dohody, ale odvolání stávky jim umožní během tohoto procesu pracovat, uvedl odborový svaz v e-mailu zaslaném členům.

WGA zároveň poskytl dohodu scenáristům, ti totiž s podrobnostmi zatím nebyli seznámeni. Hlasovat o ní budou mezi 2. až 9. říjnem.

O uzavření dohody informoval v neděli ve společném prohlášení svaz WGA, který zastupuje 11 500 filmových a televizních scenáristů, a sdružení AMPTP, které hájí zájmy velkých studií, streamovacích služeb a produkčních společností. Kompromisu se podařilo dosáhnout po pětidenním maratonu obnoveného intenzivního vyjednávání, jehož se v některých fázích účastnili i ředitelé studií.

WGA popsal dohodu jako mimořádnou s tím, že tvůrcům přinese významné záruky. Tříletá dohoda zajistí scenáristům zvýšení platů, zvýšené zdravotní a penzijní příspěvky nebo ochranu ohledně používání umělé inteligence.

Odbory požadovaly minimální zvýšení mezd v závislosti na pozici scenáristy o pět až šest procent. Studia požadovala dvouprocentní až čtyřprocentní navýšení, nakonec se našel kompromis na zvýšení mezd o 3,5 až pět procent.

Hollywood se však ke svému normálu zatím plně nevrací. Odborové sdružení herců SAG-AFTRA, které se k protestu scenáristů přidalo v červenci, ve stávce zůstává.

„Vědomí, že alespoň jeden z nás dostal dobrou nabídku, dává velkou naději, že i my získáme dobrou dohodu,“ reagovala podle AP herečka Marissa Cuevasová. Herci stejně jako scenáristé požadují zvýšení mezd, lepší pracovní podmínky a ochranu v souvislosti s umělou inteligencí.

Stávka do značné míry ochromila hollywoodskou produkci. Protest scenáristů pozastavil například vznik nových řad oblíbených seriálů The Last of Us stanice HBO či Stranger Things streamovací služby Netflix a chystaných filmů jako Deadpool 3 nebo Superman: Legacy. Udělování televizních cen Emmy, které se mělo konat 18. září, bylo kvůli stávce odloženo na leden.

Autoři: ,