Sobota 28. ledna 2023, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Schválně poškodil kondom, tvrdí Švédka, která obvinila Assange

Svět

  10:05
LONDÝN/PRAHA - Šéf serveru WikiLeaks Julian Assange se nyní stal obětí toho, co sám považuje za své poslání: ve zcela původní formě odhalovat veřejnosti informace, které mají zůstat utajeny. Britskému listu The Guardian se dostal do ruky 68stránkový spis švédské policie odkrývající detaily případu z letošního léta, kdy se měl Assange dopustit sexuálního obtěžování dvojice žen.

Julian Assange foto: Reuters

Co z dokumentu ve zkratce vyplývá? Obě ženy, označované A. a W., navázaly s Assangem dobrovolně kontakt a pozvaly si ho k sobě bytu, kde s ním měly pohlavní styk. Jak žena A., tak W. si stěžovaly na Assangeovu nechuť používat kondom. Neodmítaly se s ním však setkat i poté, co k sexu došlo. Na policii se vydaly, až když se o sobě dozvěděly a sdělily si své zkušenosti s Assangem. Jejich prvotním motivem k udání nebyla žaloba kvůli sexuálnímu obtěžování či znásilnění, ale Assangeovo odmítnutí požadavku nechat se testovat na sexuálně přenosné choroby.

Švédky, které obvinily Assange: vlevo paní A., vpravo paní W.
Švédky, které obvinily Assange. Vlevo paní A., vpravo paní W.

A teď k jednotlivým případům. Žena A. byla iniciátorkou Assengeova desetidenního pobytu ve Švédsku, kam ho pozvala na konferenci o médiích. Assange přiletěl 11. srpna a Švédka mu nabídla ubytování u sebe, protože v tu dobu měla být mimo domov. Neplánovaně se ale vrátila dříve, v pátek třináctého. Šli na jídlo a pak se vrátili zpátky k ní a dali si čaj. Jak A. vypověděla na policii, Assange ji přitom začal hladit po noze a následně z ní strhl šaty včetně náhrdelníku. The Guardian cituje policejní zprávu: "Žena se snažila některé kusy oblečení obléci zpátky na sebe, ale Assange je z ní opět sundával." I když nechtěla dále pokračovat, nakonec svolila, protože "bylo už příliš pozdě Assange zastavit".

"Nemáš HIV?"
Žena dále vylíčila, jak se ho snažila přimět, aby použil kondom, ale Assange jí nedal možnost. Nakonec souhlasil, ale "s prezervativem něco udělal, takže praskl". Assange později policii přiznal, že s ženou A. spal, ale popírá, že by kondom roztrhl. Dodal, že další týden spal v posteli A. a ona se o "nehodě" ani slovem nezmínila.

Čtěte také:


Následující ráno Assange vystoupil na semináři, kvůli kterému do Švédska přijel. A zde přichází na scénu žena W., která se obrátila na A. s přáním zúčastnit se akce. A. jí vyhověla a pozvala ji i na společný oběd za účasti několika lidí včetně Assange. Z oběda odcházel Assange společně s W. Ta vypověděla na policii, že šli spolu do kina, kde ji líbal a osahával. Ten samý večer uspořádala A. ve svém bytě pro Assange večírek. Zde se svěřila přítelkyni o nevydařené předchozí noci i o nehodě s kondomem. Tvrdila, že to Assange udělal schválně.'

V pondělí W. zavolala Assangeovi. Pozvala ho k sobě do bytu. Policii přiznala, že očekávala sex, ale Assange o ni ztratil zájem a usnul ve chvíli, kdy vyžadovala použití kondomu. Nakonec spolu měli pohlavní styk v noci. On prý přitom "neochotně použil ochranu". Ráno mu W. šla koupit snídani a poté vedle něj usnula. Vpolospánku zjistila, že s ní Assange souloží bez kondomu. "Doufám, že nemáš HIV," řekla prý. "Samozřejmě že ne," opáčil Assange.

Julian Assange

Další dny Assange dál bydlel u A. Podle ní už spolu nespali, ale opakovaně ji obtěžoval. Zašlo to tak daleko, že se odstěhovala ke kamarádce. V pátek 20. srpna W. volala A. Ptala se, co je s Assangem. Ženy se sešly a svěřily si své příběhy. Chtěly ho přimět, aby se nechal testovat na pohlavní choroby. Vyhrožovaly mu, že pokud to neudělá, udají ho na policii. Assange to považoval za vydírání, ale nakonec svolil. Mezitím však už ženy byly na policii. Bylo jim řečeno, že bez žaloby ho k testům těžko přimějí. Ještě téže noci příběh prosákl do švédského bulváru.

Šéf serveru WikiLeaks, který zveřejňuje tajné depeše amerických diplomatů, je teď stíhán v Británii. Minulý týden byl na kauci propuštěn z vazby a další líčení v případě Švédek ho čeká v lednu.

Vyhrajte na SEBAstiana kosmetický balíček od SEBAmedu pro vaše miminko
Vyhrajte na SEBAstiana kosmetický balíček od SEBAmedu pro vaše miminko

20. ledna, den, kdy má svátek Sebastián. Krásné a nepříliš časté chlapecké jméno, nad kterým možná maminky dlouze přemýšlely. Nebo padlo na první...

Mohlo by vás zajímat