6. května 2013 18:17 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Schwarzenberg: Izraelský nálet porušuje právo, je ale pochopitelný

Karel Schwarzenberg | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Karel Schwarzenberg | foto: MAFRA - Petr TopičLidové noviny

PRAHA Při nedělním izraelském náletu na Sýrii přišlo údajně o život 42 syrských vojáků. Český ministr Karel Schwarzenberg v Izraeli řekl, že nálet je porušením mezinárodního práva, avšak z hlediska Izraele je pochopitelný.

Počet obětí v řadách vojáků dnes oznámila syrská exilová opozice. Syrská vláda hovoří o mrtvých a raněných, ale jejich počet zatím neuvádí. Opoziční zpráva se opírá o informace ze syrské vojenské nemocnice. Izrael letos podle izraelských a amerických představitelů citovaných agenturou AP podnikl tři nálety na Sýrii, dva z nich minulý týden. Izraelská vláda ale tyto akce oficiálně nepotvrdila.

Schwarzenberg, který dnes ukončil dvoudenní návštěvu Izraele, o náletu řekl, že je to porušení mezinárodního práva. "V zásadě se to musí odsoudit, protože je to porušení mezinárodních práv. Na druhé straně chápu naprosto Izraelce, že když tam je dodávka zbraní pro Hizballáh, který si libuje v ostřelování Izraele, že to chtějí překazit, hlavně aby tam nedostali efektivnější a modernější zbraně," uvedl.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle agenturních zdrojů bylo cílem zabránit přesunu moderních íránských zbraní ze Sýrie k libanonskému protiizraelskému Hizballáhu. Cílem náletů byly podle informací rozvědek provozy u Damašku, v nichž jsou uskladněny íránské rakety Fateh určené Hizballáhu. Izraelci prý mířili na tři lokality, v nichž slouží 150 vojáků. Kolik z nich bylo v době útoků na místě, není jasné. Podle informací syrské opozice je kromě 42 mrtvých vojáků sto dalších pohřešováno.

Izrael v minulosti opakoval, že nedovolí, aby se Hizballáh dostal k moderní raketové technice. Vláda v Damašku obvinila Izrael z agresivity a nálety označila za vyhlášení války. Generál izraelské armády Jair Golan dnes před novináři prohlásil, že se k žádné válce neschyluje a že nálety ani nezvýšily napětí. "Žádné napětí neexistuje, připadám vám napjatý?" řekl novinářům Golan, který velí jednotkám na syrské a libanonské hranici.

Izraelský poslanec a jeden z nejbližších premiérových spolupracovníků Tsachi Hanegbi dnes prohlásil, že Izrael nemá v úmyslu bojovat se syrským prezidentem Bašárem Asadem. Vláda premiéra Benjamina Netanjahua podle něj nemá zájem o napětí ve vztahu k Asadovi a jestliže se rozhodla k vojenské aktivitě, pak výhradně proti Hizballáhu, ne proti syrskému režimu.

List Jediot Achronot napsal, že Netanjahuova vláda Asada diplomatickými cestami informovala, že nemá v úmysly vstupovat do konfliktu v Sýrii. Izrael posílil protiraketové baterie na severu svého území. Na část Golanských výšin kontrolovanou Izraelem dnes ze Sýrie dopadla minometná střela. Izraelská armáda to vyhodnotila jako neúmyslnou akci, která nebyla cílena proti nikomu v Izraeli.

ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...