Čtvrtek 2. května 2024, svátek má Zikmund
130 let

Lidovky.cz

Scotland Yard šetří útok jedem ve stylu KGB

Svět

  7:58
LONDÝN - Bývalý ruský agent a velký Putinův kritik Alexandr Litviněnko bojuje v londýnské nemocnici o život. Tvrdí, že se ho pokusili otrávit zaměstnanci ruské vlády. Litviněnko, který získal v Británii politický azyl, je ve velmi vážném stavu. Případ začal vyšetřovat Scotland Yard jako podezření z pokusu o vraždu.

Bývalý ruský špion Alexander Litvinenko, který byl otráven. foto: ALISTAIR FULLERČTK

Litviněnko tvrdí, že se sešel se zdrojem, který mu měl předat informace týkající se podílu ruských tajných služeb na nedávné vraždě novinářky Anny Politkovské v Moskvě. Při schůzce v japonské restauraci v centru Londýna byl prý otráven thaliem, jednou ze složek jedu na krysy, která je bez chuti, barvy i zápachu, zato silně jedovatá.

Litviněnkovi podle britských médií hrozí, že se nikdy úplně neuzdraví. Údajně mu slezly vlasy, má poškozené ledviny a přišel téměř o všechny bílé krvinky.
Bývalý důstojník ruské tajné služby do Británie uprchl před šesti lety. V knize, kterou zde napsal, mimo jiné naznačuje, že ruské tajné služby stojí v pozadí některých akcí přičítaných Čečencům, včetně masakru ve škole v Beslanu.

Litviněnkovi přátelé řekli britským novinářům, že nepochybují o tom, že personál japonské restaurace nemá s pokusem o vraždu nic společného. Není prý ani jisté, že pachatelem je zdroj, s nímž se sešel. Někdo prý mohl pouze zjistit, kde a kdy se má schůzka konat.

Podle některých médií byla oním zdrojem nejmenovaná ruská novinářka, podle jiných Ital, který má napojení na ruské tajné služby. Podle listu Sunday Telegraph se tento muž jmenoval Mario. „Objednal jsem si oběd, ale on nic nejedl,“ citoval deník Litviněnka. „Vypadal velmi nervózní. Předal mi čtyřstránkový dokument a chtěl, abych si ho ihned přečetl. Byl v něm seznam jmen, i důstojníků ruské tajné služby, kteří byli zapojeni do vraždy novinářky.“ Podle listu The Mail on Sunday je Litviněnko v přísně střeženém oddělení nemocnice. „Je ve vážném, ale stabilním stavu,“ uvedl mluvčí londýnské policie. „Zatím nebyl nikdo zadržen a vyšetřování údajné otravy pokračuje.“

Pokud se potvrdí, že za otravou stojí ruské tajné služby, nebude to první případ, kdy se takto v Londýně snažily umlčet své kritiky. V době studené války v roce 1978 byl v britské metropoli bodnutím otráveným deštníkem zavražděn bulharský disident Georgi Markov. Britové z této dávné vraždy obviňují sovětskou tajnou službu KGB.

Autor: