Středa 6. července 2022, Den upálení mistra Jana Husa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Se Sulíkem skončí i stovky jeho lidí

Svět

  19:00
BRATISLAVA - Ve středu ráno se politici Svobody a Solidarity (SaS), kteří jen pár hodin předtím položili vládu Ivety Radičové, pokusili zařadit zpátečku. Tři ministři této strany přišli jakoby nic na zasedání vlády a oficiálně nabídli jednání o obnovení vládní většiny a řešení otázky eurovalu bez spolupráce s opozičním Směrem Roberta Fica a o vypsání předčasných voleb. Jenže bylo pozdě.

Richard Sulík foto: ČTK

„Koaliční smlouva přestala existovat,“ prohlásil šéf jedné ze tří zbývajících stran, předseda Křesťanskodemokratického hnutí Ján Figel. A premiérka Radičová reagovala podobně, když sice slušně, ale rázně vyprovodila tři ministry Svobody a Solidarity z vlády a kabinet už zasedal bez nich. A to je jen začátek.

Premiérka končí

„Platíme cenu za to, že jsme zásadoví,“ uvedl v reakci na postup včera už bývalých vládních partnerů Richard Sulík. Jemu samotnému muselo být jasné, že přijde během příštích dnů a možná i hodin o funkci předsedy Slovenské národní rady, kterou na základě pozice své strany zastává.

Další „obětí“ budou všichni tři ministři strany, zbytek koalice si už včera rozdělil jejich posty. Svoboda a Solidarita, která byla ve vládě Ivety Radičové druhá nejsilnější, totiž měla ve všech možných státních úřadech stovky „nominantů“ (náměstků ministrů a šéfů různých státních institucí atd.), tedy lidí, kteří byli na své posty dosazeni díky podpoře strany.

Vláda Sulíka ještě potřebuje
Věc však není jednostranná. Vládní koalice Ivety Radičové totiž bude ještě hlasy SaS potřebovat, protože Robert Fico už prohlásil, že až do 10. března, kdy budou předčasné volby, zůstane jeho strana Směr v tvrdé opozici.

Kabinet Radičové přitom ještě musí nechat schválit například nový rozpočet, ve hře jsou teoreticky i menší ekonomické reformy jako změna odvodového zatížení atd. Na druhou stranu i Sulík o něco hraje. Pokud chce mít alespoň teoretickou šanci na vstup do nějaké další pravicové vlády, spolupráce s bývalými partnery v příštích měsících je jeho jedinou šancí na alespoň částečnou rehabilitaci.

Slováci napodruhé schválili euroval

Slovensko řeklo 'ano' navýšení eurovalu. Sulík se obrátí na soud

Poslanec Igor Matovič před projevem v parlamentu položil na řečnický pult se baner se vzkazem.

Anketa

Je Richard Sulík 'slovenským hrdinou'?

Ano 864
Ne 255
Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Mohlo by vás zajímat