Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Sebevědomí, respekt i obdiv. Rusové naučili Ukrajince bojovat

Svět

  6:00
DONĚCK/PRAHA - Ukrajinské ozbrojené síly tvoří nyní dva hlavní tábory. Dobrovolníci na straně jedné, profesionálové a mobilizovaní na straně druhé. Jedním z rozdílů je fakt, že dobrovolníky ze západní Ukrajiny rebelové neradi berou do zajetí. Na místě je střílejí.

Ukrajinští vojáci nedaleko města Děbalcevo v Doněcké oblasti. foto: ČTK

Byl to typický klid před bouří. V pondělí ráno se nad doněckým letištěm rozprostřelo tíživé ticho. Z trosek se ještě kouřilo. Ukrajinští vojáci po těžkých bojích začali na dobytých úsecích budovat obranu.

K TÉMATU:

V poledne ukrajinská Rada národní obrany a bezpečnosti oznámila, že z Ruska se blíží dva ruské prapory. Televizní stanice 5. kanál navíc uvedla, že k letišti se stahují i elitní jednotky hlavní vojenské rozvědky ruské armády.

Pak se ozval ohlušující hřmot. První patro hlavního terminálu s betonovými překlady se zřítilo. Informoval o tom poradce ukrajinského prezidenta Jurij Birjukov. „Je tam mnoho zraněných,“ tvrdil. Budova byla údajně zaminována rebely.

Strategická trojice

Letiště u Doněcka patří do trojice nejkomplikovanějších úseků frontové linie – dalšími jsou města Děbalcevo a Mariupol. V centru Děbalceva v pondělí při raketovém útoku separatistů zahynuli tři civilisté včetně dvanáctiletého chlapce. Získání Děbalceva, největšího dopravního uzlu regionu, a mariupolského přístavu by umožnilo separatistům vytvořit ekonomickou základnu důležitou pro přežití Doněcké a Luhanské lidové republiky.

Doněck, Děbalcevo, Mariupol.

Doněck, Děbalcevo, Mariupol.

Jenže to nebude jednoduché ani za vydatné podpory Moskvy. V posledním týdnu jako by se ukrajinské ozbrojené síly ukázaly v novém světle. Zdá se, že dokážou nejen zadržet separatisty, ale i útočit a provádět taktické manévry. Nejlepším učitelem Ukrajinců se stal jejich nepřítel. Asi 110 tisíc vojáků ukrajinské armády nastoupilo do války v zoufalé kondici – nevyzbrojení, bez motivace, bez vhodného oblečení. I když situace není ideální ani dnes, vojáci, a hlavně dobrovolníci získali za 10 měsíců bojů obrovské zkušenosti, sebevědomí, respekt i obdiv veřejnosti.

PSALI JSME:

Na frontu i ženy

V pondělí prezident Ukrajiny Petro Porošenko podepsal zákon o částečné mobilizaci, který minulý týden odhlasoval parlament. Od úterý tedy místní vojenské správy mohou začít s povoláváním těch, kterých je na frontě nejvíc zapotřebí: dělostřelců, rozvědčíků i specialistů na protivzdušnou obranu. Tentokrát by se měly připravit i ženy mladší 50 let. U mužů je věková hranice pro válčení o deset let vyšší.

Ukrajinští vojáci.

Naopak ti, kdo sedí v zákopech už rok, mohou v březnu domů. Ovšem řada dobrovolníků chce na frontě zůstat. A další se v posledních dnech opět intenzivně hlásí. I když například v Zakarpatské oblasti hojně osídlené Rusíny je zájem velmi vlažný, kolem západoukrajinského Lvova není naopak ani žádný zvláštní nábor zapotřebí. Mobilizace se nevztahuje na obyvatele, kteří žijí v oblastech ovládaných separatisty.

Ve shodě s dobrovolníky

Od prvních dnů války se ukrajinské ozbrojené síly dělily na dvě základní části – mobilizované či profesionální vojáky a dobrovolníky. Zpočátku se na sebe dívali s nedůvěrou. Dnes většinou bojují společně, snaží se své kroky koordinovat (což se ne vždy daří) a vědí, že se na sebe mohou spolehnout.

ČTĚTE TAKÉ:

Například na doněckém letišti se spolupráce odehrávala ukázkově: společně ho bránili vojáci 3. pluku speciálního určení zKirovogradu, 93. mechanizované brigády z Dněpropetrovska a dobrovolníci z pluku Dněpr-1 a Pravý sektor. Pravda je, že ne vždy se dobrovolnické prapory, kterých v současnosti operuje na východní Ukrajině kolem tří desítek, nejvyššímu velení podřizují.

Naučili se ale bez prodlení plnit příkazy svého velitele, který je s nimi na přední linii. Společně také spílají úředníkům z ministerstev, kvůli nimž váznou dodávky zbraní. Jak pro renomovaný ukrajinský časopis Reporťor anonymně popsal situaci v zákopech jeden z vysokých ukrajinských důstojníků: „Je skoro konec zimy a na frontě se stále vojáci ptají: Kde jsou teplé věci, které slibovali na všech televizních kanálech? A moderní zbraně?“ Nejen on poukazuje na to, že ve vrcholných funkcích stále sedí lidé, kteří v nich seděli za exprezidenta Viktora Janukovyče. „Jezdí se podívat do vojenských ležení mimo dostřel rebelů a pak se chlubí, že jsou účastníky bojů,“ směje se.

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...