Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Sebevražední útočníci zabíjeli v Pákistánu

Svět

  11:41
ISLÁMÁBÁD - Nedaleko pákistánské metropole Islámábád došlo téměř současně ke dvěma sebevražedným útokům. Nejméně 25 lidí zahynulo a dalších 68 utrpělo zranění. K útokům se zatím nikdo nepřihlásil. Prezident Parvíz Mušaraf incidenty ostře odsoudil, ale zároveň popřel spekulace, že by hodlal v důsledku atentátů vyhlásit výjimečný stav.

Dva sebevražedené útoky v Pákistánu si vyžádaly 24 mrtvých a 66 zraněných foto: AFP

První nálož vybuchla v autobuse, který vezl do práce zaměstnance ministerstva obrany. Druhou výbušninu odpálil neznámý útočník na motocyklu na jedné z tržnic v Rávalpindí. Všichni mrtví i zranění jsou podle prvních informací Pákistánci, uvedla agentura Reuters s odvoláním na místní policii.

 "V obou případech šlo o sebevražedné pumové útoky. Nemáme ale podrobnosti o tom, jak byly provedeny," sdělil mluvčí armády generál Vahíd Aršad.

Město Rávalpindí leží v těsném sousedství s pákistánským hlavním městem Islámábádem, nachází se tam vojenská posádka a rezidence prezidenta, klíčového spojence Spojených států v boji proti terorismu. V Pákistánu se od útoku na Červenou mešitu v Islámábádu na začátku července rozpoutala nebývalá vlna sebevražedných atentátů, které páchají militantní islamisté.

Ve většině případů jsou útoky namířeny hlavně na vojáky a policisty v kmenových oblastech na severozápadě země, kde je hranice s Afghánistánem. Útoky otřásají ale i Islámábádem. Dva sebevražedné atentáty byly spáchány 17. a 27. července. Při prvním zahynulo 15 a při druhém 12 lidí.

Atentáty přišly v době, kdy na pákistánské politické scéně vzrůstá napětí kvůli blížícím se prezidentským a parlamentním volbám. Mušaraf usiluje o další prezidentský mandát a přestože jde o šéfa vojenského režimu, jeho pozice se zdá oslabena. Dokazuje to vyjednávání s vlivnou exilovou opoziční političkou a bývalou premiérkou Bénazír Bhuttovou, za jejíž podporu by ji mohl slíbit premiérskou funkci.

Do Pákistánu pomalu míří další exulant a expremiér Naváz Šaríf, který se chce taky zapojit do politického boje. Uvolňování politických poměrů v zemi dokazuje nebývalá činnost nejvyššího soudu, který se chová nezávisle a mimo jiné povolil Šarífův návrat.

Autor: