13. července 2014 12:04 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Sebevražedný atentátník zranil v Afghánistánu tři vojáky NATO

Jednotky NATO (ilustrační fotografie). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jednotky NATO (ilustrační fotografie). | foto: Reuters

KÁBUL Útok sebevražedného atentátníka v autě na konvoj sil Severoatlantické aliance ve východním Afghánistánu způsobil zranění tří vojáků NATO. Místní úřady oznámily, že útoky povstalců z nedělní noci a rána připravily o život 11 afghánských policistů a vojáků.

K útoku na alianční konvoj došlo v provincii Nangarhár v sobotu večer. Podle velení NATO vojáci útočníka zabili. Jiné oběti si útok nevyžádal.

Zatím nebyla upřesněna národnost zraněných vojáků. Útok na konvoj je podle zdrojů součástí každoroční jarní ofenzívy bojovníků radikálního hnutí Taliban, které se také k útoku přihlásilo.

Terčem útoků povstalců z Talibanu se během noci a nedělního rána staly v různých částech země také pozice a kontrolní stanoviště vládních sil. Celkem zahynulo 11 policistů a vojáků, rebelové naopak přišli o 15 bojovníků.

ČTĚTE TAKÉ:

V úterý sebevražedný atentátník zabil nedaleko základny Bagrám v provincii Parván kromě řady civilistů i čtyři příslušníky české armády. Zatímco Parván sousedí s provincií hlavního města Kábulu na severu, Nangarhár na východě.

ČR se jako člen NATO podílí na misi v této středoasijské zemi. Taliban zesiluje boje s blížícím se hromadným odchodech zahraničních jednotek, který se plánuje na konci roku. Západní spojenci v čele s USA svrhli v roce 2001 vládu Talibanu v rámci boje proti islámskému terorismu. Islamisté věří, že porazí nové afgánské vládní síly a vrátí se k moci po odchodu zahraničního vojska.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz