5. března 2017 20:24 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Sedm letadel, dva výtahy a 460 tun zavazadel. Saúdskoarabský král navštívil Indonésii

Saudský král poté, co sjel eskalátor z letadla. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Saudský král poté, co sjel eskalátor z letadla. | foto: Reuters

JAKARTA Saúdskoarabský král Salmán ve středu přicestoval do indonéské metropole Jakarty a stal se tak prvním monarchou ze Saúdské Arábie po téměř 50 letech, který Indonésii navštívil. Podle agentury Reuters jeho doprovod a delegace čítají až 1500 lidí včetně 25 princů, 10 ministrů a sto příslušníků ochranky.

Král si také údajně veze téměř 460 tun zavazadel a dalšího vybavení, včetně dvou limuzín značky Mercedes a eskalátoru s pojízdnou plošinou pro výstup z letadla. Mimo šest Boeingů, přiletělo i vojenské nákladní letadlo Lockheed C-130 Hercules.

Podle informací Antara news agency musela indonéská společnost zabývající se nákladní dopravou najmout 572 nových zaměstnanců, aby se zvládli vypořádat s množstvím bagáže.

Král k výstupu z letadla s nápisem „Bůh Vám žehnej“, použil pozlacený eskalátor.

Návštěva nejlidnatější muslimské země světa je nejdelší zastávkou krále Salmána na jeho asijské cestě, která by měla trvat měsíc. Návštěvu provázejí přísná bezpečnostní opatření, v jejichž rámci bylo nasazeno nejméně 9000 indonéských policistů a vojáků.

Během návštěvy by obě země měly mimo jiné podepsat dohodu o boji proti terorismu, uvedl saúdskoarabský vyslanec v Indonésii. Jakarta rovněž doufá, že by návštěva mohla přinést do země nové investice v hodnotě 25 miliard dolarů, napsala agentura AP.

Saudský král a indonéský premiér Joko Widodo kráčí pod deštníky.
Saudský král, bývalá prezidentka Indonésie a její dcera si společně dělají...

Letadlo saúdskoarabského krále ve středu přistálo na vojenské základně v Jakartě, kde jednaosmdesátiletého panovníka přivítal indonéský prezident Joko Widodo a také guvernér Jakarty Tjahaja Purnama, který je z řad křesťanské menšiny a v současnosti čelí obvinění z urážky koránu.

Kromě jednání s prezidentem Widodem má Salmán na programu také setkání s náboženskými vůdci země a návštěvu mešity Istiqlal, která je největší v jihovýchodní Asii. Většinu času z více než týdenní návštěvy stráví monarcha dovolenou na turistickém ostrově Bali.

Král Salmán zahájil cestu po Asii v Malajsii a v plánu má rovněž zavítat do Bruneje, Japonska, Číny a na Maledivy, napsala agentura Reuters.

ČTK, Lidovky.cz

ZE ŽIVOTA: Manželský maraton, nebo překážkový běh?
ZE ŽIVOTA: Manželský maraton, nebo překážkový běh?

Jmenuju se Iva a v listopadu jsem nastoupila do redakce eMimina. Rozhodla jsem se vystoupit z anonymity a podělit se s vámi o svůj příběh, tentokrát na téma manželství. Můj deníček není nijak výjimečný, není ani pesimistický, ani vyloženě optimistický. Možná se v některých slovech taky najdete. :)

Najdete na Lidovky.cz