14. srpna 2014 17:42, aktualizováno  18:12 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Strelkov končí na ‚ministerstvu obrany‘. Není zraněný, opakují ozbrojenci

Igor Girkin aka Strelkov. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Igor Girkin aka Strelkov. | foto: Reuters

Ruský důstojník Igor Girkin-Strelkov, který byl údajně ve středu těžce zraněn během bojových operací na východě Ukrajiny, ve čtvrtek požádal o uvolnění z funkce šéfa doněckých ozbrojenců. Oznámila to v tiskové zprávě povstalecká agentura Novorossija. Podle zdrojů ruské agentury Interfax vůdce proruského povstání zraněn není, přesunut byl jen na jinou "důležitou" práci.

Strelkov, údajný plukovník ruské vojenské rozvědky, se v očích mnoha východoukrajinských extremistů stal symbolem proruského povstání. Do čela doněckých vzbouřenců se postavil hned v počátcích ozbrojeného odporu a po neúspěšné obraně povstalecké bašty Slavjanska se v červenci přesunul se svým štábem do Doněcka. Ten je nyní v pevném obklíčení ukrajinské armády.

Rusové na černé listině Kyjeva

Ukrajinský parlament v prvním čtení schválil návrh zákona na zavedení sankcí proti ruským společnostem a představitelům, podporujícím proruské separatisty na východě země. Na "černou listinu" se podle ukrajinského premiéra Arsenije Jaceňuka má dostat 172 lidí a 65 podniků, většinou z Ruska.

Zraněný Strelkov?

Zprávu o Strelkovově těžkém zranění ve středu přinesla agentura Novorossija, ale prakticky všechny ostatní povstalecké zdroje ji obratem popřely. Označily ji za součást dezinformační kampaně Kyjeva, která má v řadách povstaleckých jednotek vyvolat rozklad.

Zpráva vzbouřenecké agentury se o Strelkovově zdravotním stavu nezmiňuje. Uvádí jen, že novým "ministrem obrany" se stal polní velitel Vladimir Kononov. Podle Interfaxu se Strelkov těší dobrému zdraví, důvody jeho demise ale agentura neoznámila.

Strelkov je během posledních sedmi dnů třetím povstaleckým vůdcem, který svou funkci opustil. Minulý čtvrtek oznámil rezignaci "premiér" doněcké povstalecké vlády Alexandr Borodaj, dnes údajně ze zdravotních důvodů podal demisi šéf samozvané Luhanské lidové republiky Valerij Bolotov.

Lidovky.cz, ČTK