Pátek 30. října 2020svátek má Tadeáš 11 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Šéf ropného Totalu zahynul v Moskvě, letadlo naboural opilý řidič pluhu

Šéf společnosti Total Christophe de Margerie na shromáždění firmy v Paříži, rok... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šéf společnosti Total Christophe de Margerie na shromáždění firmy v Paříži, rok... | foto: Reuters

MOSKVA Třiašedesátiletý šéf francouzské ropné společnosti Total Christophe de Margerie zahynul v noci na úterý na moskevském letišti Vnukovo v letounu, který při startu narazil na vzletové dráze do vozu na odklízení sněhu. Vyšetřovatelé za příčinu považují hrubou nedbalost letištních pracovníků. Při katastrofě spolu se svým jediným cestujícím zahynuli i oba piloti a stevardka, všichni francouzští občané.

„Je už jasné, že příčinou nebyla strašně tragická shoda náhod (...), ale zločinná shovívavost odpovědných pracovníků,“ prohlásil mluvčí vyšetřovatelů Vladimir Markin. „Je očividné, že za nedbalostí bezprostředních vykonavatelů pokynů stojí výše postavení vedoucí pracovníci, jejichž činnost a nečinnost bude ohodnocena podle práva,“ dodal.

Christophe de Margerie - přítel Ruska

  • Třiašedesátiletý manažer strávil u francouzské firmy prakticky celou svou profesní kariéru, jejím šéfem se stal v roce 2007.
  • De Margerie se podle serveru newsru.com zasazoval za pokračování rusko-francouzské spolupráce při těžbě ropy i přes západní sankce a přimlouval se i za dodávku francouzských vojenských lodí třídy Mistral ruské flotile. V Moskvě se v pondělí podle tisku setkal s ruským premiérem Dmitrijem Medveděvem a dalšími vládními představiteli.
  • Soustrast nad úmrtím šéfa jednoho z nejvýznamnějších ropných koncernů na světě vyjádřili prezidenti obou zemí François Hollande a Vladimir Putin. „Ztratili jsme opravdového přítele naší země,“ zdůraznil Putin.

Šlendrián

Řidič sněžného pluhu, který byl podle vyšetřovatelů opilý, byl už zadržen na 48 hodin, než soud rozhodne o uvalení vazby. Podezření čelí i dispečeři z letištní věže. „Také budou prověřeni, zda neužívali alkohol a omamné látky,“ dodal mluvčí podle agentury TASS a nevyloučil další zatýkání.

Náměstek ministra dopravy, někdejší dlouholetý šéf společnosti Aeroflot Valerij Okulov označil poměry na Vnukovu, jednom ze tří moskevských letišť, za „šlendrián, pro který nemám slov“.

Soukromý letoun Falcon 50 podle webu letiště startoval k letu do Paříže za viditelnosti asi 350 metrů, když v pondělí ve 23:57 moskevského času (21:57 SELČ) narazil do sněžného pluhu z letištní služby. Letoun podle agentury TASS úplně shořel a lidi na jeho palubě se nepodařilo zachránit, i když hasiči okamžitě začali stroj hasit.

Nepil, hájí řidiče advokát

O osudu řidiče se spekulovalo, než televize Rossija 24 ukázala obrázky postaršího muže, asi šedesátníka, který kráčel po svých bez zjevných potíží. Jeho advokát tvrdí, že jeho klient Vladimir Martyněnkov opilý nebyl, naopak kvůli srdeční chorobě vůbec nepije.

Příčiny nehody má objasnit vyšetřovací komise, kterou vede šéf federální agentury pro leteckou dopravu (Rosaviacija) Alexandr Něradko. Na vyšetřování se mají podílet i francouzští experti. Specialisté mezitím začali analyzovat údaje ze záznamníku letových dispečerů, radiolokátorů a videozáznamy.

Podle televize LifeNews prý letoun narazil do sněžného pluhu levým křídlem. „Kdyby něco viděli, nesrazili by se,“ usoudil jeden z letištních dispečerů. Úlomky stroje jsou prý rozsety ve vzdálenosti až 200 metrů od místa srážky.

Soustrast nad úmrtím šéfa jednoho z nejvýznamnějších ropných koncernů na světě vyjádřili i prezidenti obou zemí François Hollande a Vladimir Putin. „Ztratili jsme opravdového přítele naší země,“ zdůraznil Putin.

Naposledy ve Vnukovu, jednom ze tří moskevských letišť, v prosinci 2012 havaroval po přistání ruský letoun Tu-204, který přiletěl z Pardubic. Zahynulo pět z osmi členů posádky, pasažéři na palubě nebyli.

Total

  • Společnost Total je jedna ze 6 největších firem na zpracování ropy. Provozuje síť 17ti tisíc čerpacích stanic a zaměstnává téměř 100 tisíc zaměstnanců po celém světě
  • Její sídlo je v Courbevoie, Francie
  • S firmou Total se pojí i vcelku kontroverzní minulost spojená s expanzí v zemích třetího světa a možnou podporou diktátorských režimů
,

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Proč jejich opatření fungují? Němci neztrácejí čas malichernými diskusemi

Německý virolog Christian Drosten | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Německo má novou mediální hvězdu. A není to fotbalista ani modelka. Je to Christian Drosten. Virolog, který drží...