17. dubna 2019 12:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Šéf Foxconnu a majitel českého zámku chce kandidovat na prezidenta Tchaj-wanu

Foxconn. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Foxconn. Ilustrační foto. | foto: Reuters

Tchaj-pej  Šéf tchajwanské společnosti Foxconn Technology Terry Gou ve středu oznámil, že hodlá kandidovat v prezidentských volbách, které jsou na Tchaj-wanu plánovány na příští rok. Informovala o tom agentura Reuters.

Šéf tchajwanské společnosti Foxconn Technology Terry Gou.

Šéf tchajwanské společnosti Foxconn Technology Terry Gou.

Nejbohatší člověk na Tchaj-wanu, jehož jmění se podle časopisu Forbes odhaduje na 7,6 miliardy dolarů, bude kandidovat za opoziční Národní stranu (Kuomintang) a zúčastní se jejích primárek. Národní strana dlouhodobě prosazuje sbližování ostrova s pevninskou Čínou, což je v souladu s Gouovými obrovskými obchodními zájmy v Číně, připomínají tiskové agentury.

„Pokud vyhraju primárky, pak budu v prezidentských volbách v roce 2020 reprezentovat Národní stranu. Pokud nebudu vybrán, pak to bude znamenat, že jsem nepracoval dostatečně tvrdě,“ řekl ve středu novinářům Terry Gou (čínsky Kuo Tchaj-ming).

Foxconn je největším smluvním výrobcem elektroniky na světě. Mezi jeho hlavní zákazníky patří Apple, pro který montuje přístroje iPhone. Firma má velké továrny i v Česku, a to v Kutné Hoře a v Pardubicích. Právě u prvně jmenovaného města vlastní Terry Gou zámek Roztěž, který koupil za 30 milionů dolarů v roce 2002 a po nákladné rekonstrukci ho přeměnil ve své soukromé sídlo nazvané Casa Serena. Poblíž si vybudoval také golfové hřiště. 

Soukromé sídlo šéfa Foxconnu Terryho Goua Casa Serena, dříve bylo známé jako...
Soukromé sídlo šéfa Foxconnu Terryho Goua Casa Serena, dříve bylo známé jako...

Čína považuje Tchaj-wan za jednu ze svých provincií a hrozí mu ozbrojeným zásahem v případě vyhlášení nezávislosti. Tchaj-wan přesto funguje od roku 1949 de facto nezávisle, má vlastní vládu a demokratické zřízení, zatímco v Číně pokračuje režim jedné strany.Podle agentury Reuters rozhodnutí šéfa Foxconnu vstoupit do volebního boje na ostrově znamená další ránu pro vládnoucí Demokratickou pokrokovou stranu prezidentky Cchaj Jing-wen, která je tradičně vnímána jako síla odmítající sbližování s pevninskou Čínou. DPP loni v listopadu utrpěla v místních volbách porážku, opoziční Národní strana v nich naopak posílila.

Vztahy Tchaj-wanu s Čínou se za vlády prezidentky Cchaj Jing-wen zhoršily a Peking v poslední době stupňuje tlak na ostrov.

ČTK, vagDavid Vagaday

Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček
Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček

Státní ústav pro kontrolu léčiv schválil v nedávné době zcela novou metodu mrazení vajíček. Měla by eliminovat riziko poškození vajíčka při rozmrazení a dát tak ženám, které podstupují umělé oplodnění, větší šanci na úspěch.

Najdete na Lidovky.cz