15. května 2011 9:32, aktualizováno  12:21 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Šéf měnového fondu je ve vazbě. Nahý se vrhl na pokojskou

Šéf Mezinárodního měnového fondu Dominique Strauss-Kahn.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šéf Mezinárodního měnového fondu Dominique Strauss-Kahn. | foto: ČTK

NEW YORK Šéf Mezinárodního měnového fondu Dominique Strauss-Kahn je po útoku na pokojskou obviněn z pokusu o znásilnění, omezování svobody a sexuálně motivovaného trestného činu. Americká policie ho v sobotu vzala do vazby. Pokud bude dvaašedesátiletý Strauss-Kahn ze vznesených obvinění usvědčen, hrozí mu 15 až 20 let vězení. MMF se k incidentu odmítl vyjádřit.

Dvaašedesátiletý hlavní ředitel MMF Strauss-Kahn a pravděpodobný kandidát v prezidentských volbách ve Francii byl zadržen na newyorském mezinárodním letišti Johna F. Kennedyho přímo v letadle pár minut před tím, než měl odletět do Paříže.

Podle mluvčího newyorské policie Paula Brownea ze sexuálního napadení šéfa MMF obvinila dvaatřicetiletá pokojská z hotelu Sofitel na newyorském Times Square, kde se incident údajně stal. Šéf MMF bude podle svého právníka trvat na své nevině. 

Apartmá za 3000 dolarů za noc

Dominique Strauss-Kahn bydlel v luxusním apartmá hotelu Sofitel v New Yorku. Kromě ložnice měl k dispozici obytnou halu, obývák a konferenční místnost. V apartmá nechybí vlastní foyer a obrovská koupelna. Jedna noc v komplexu stojí 3000 dolarů (asi 51 000 korun.)

Žena podle agentury AP úřadům řekla, že do hotelového pokoje vešla v sobotu kolem 13:00 místního času (18:00 SELČ). Strauss-Kahn prý vyšel nahý z ložnice, vrhl se na ni a snažil se ji dotáhnout do ložnice na postel. Žena se mu ale vysmekla a utekla do haly, kde ji ale znovu Strauss-Kahn napadl, strhl ji na zem, snažil se jí sundat spodní prádlo a pokusil se ji donutit k orálnímu sexu. Pokojské se však podařilo utéct.

Personál hotelu pak zavolal policii. Strauss-Kahn však ve spěchu z hotelu zmizel, údajně bez mobilního telefonu a osobních věcí.

Pokojská se zraněními skončila v nemocnici
"Zjistili jsme, že je na palubě letadla Air France. Letadlo pozdrželi a Strauss-Kahn byl zajištěn a vzat do vazby kvůli výslechu," řekl policejní mluvčí Browne Reuters. Pokojská byla s drobnými zraněními převezena do newyorské nemocnice.

MMF je mezinárodní odborná organizace OSN. Dvaašedesátiletý Strauss-Kahn stojí v čele této organizace od listopadu 2007; jeho pětiletý mandát má příští rok skončit.
 
Zároveň je považován za možného kandidáta socialistů v prezidentských volbách ve Francii. Podle únorového průzkumu pro francouzský týdeník Paris Match byl bývalý socialistický ministr rok a čtvrt před prezidentskými volbami mezi Francouzi dvakrát oblíbenější než nynější prezident Nicolas Sarkozy.

Strauss-Kahn byl v roce 2008 vyšetřován kvůli údajnému zneužití služebního postavení v souvislosti s intimním vztahem se svou podřízenou. V říjnu toho roku se v této aféře omluvil za "chybný úsudek", popřel však, že zneužil své funkce.

Politické zemětřesení. Kdo povede Francii?

Sobotní zadržení Dominiqua Strausse-Kahna v New Yorku je opravdové politické zemětřesení, které necelý rok před francouzskými prezidentskými volbami podstatně mění situaci. Napsal to na své internetové stránce francouzský deník Le Figaro.

Socialisté zřejmě ztratili svého nejsilnějšího prezidentského kandidáta. Dominique Strauss-Kahn čelí obvinění z pokusu o znásilnění pokojské. Šance Nicolase Sarkozy na obhajobu prezidentské funkce se tak zvyšují.

Výkonný ředitel Mezinárodního měnového fondu, který dosud kandidaturu neohlásil, protože byl nucen zachovávat zdrženlivost, vycházel už několik měsíců z průzkumů veřejného mínění jako favorit. Byl považován za vítěze jak primárek Socialistické strany, tak samotných voleb příští jaro tváří v tvář Nicolasi Sarkozymu.

Socialisté ztratili hlavního kandidáta
Pokud by se Dominique Strauss-Kahn nemohl socialistických primárek zúčastnit, což je vzhledem k tomu, z čeho ho newyorská policie obviňuje, pravděpodobná hypotéza, začal by proces určování socialistického kandidáta úplně od začátku. Jacques Attali (bývalý ministr a poradce prezidenta Mitterranda) v rozhovoru pro Europe 1 řekl, že za nynějšího stavu věcí "Strauss-Kahn nebude v primárkách kandidovat", leda by se velmi rychle ukázalo, že celá tato aféra je "manipulace".

Lze předpokládat, že pokud by byl nucen to vzdát, vrhla by se bez váhání do soutěže první tajemnice strany Martine Aubryová, která je dosud vázána "paktem" se Straussem-Kahnem. Střetla by se se svým předchůdcem ve funkci Françoisem Hollandem, který už kandidaturu ohlásil a který ve všech průzkumech pravidelně stoupá. Jeden z otazníků je strategie Ségolene Royalové, která dala v posledních týdnech najevo, že přes nepříznivé výsledky v průzkumech nehodlá nic vzdát.

Ať se stane cokoli, tato aféra je opravdová rána palicí pro Socialistickou stranu, která během několika hodin pravděpodobně ztratila svou hlavní kartu pro 2012.

Lidovky.cz, ČTK

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.