20. listopadu 2017 16:23 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Šéf sicilské mafie Riina bude pohřben v rodném Corleone na Sicílii

Mafiánský boss Salvatore Riina zadržený policií. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mafiánský boss Salvatore Riina zadržený policií. | foto: ČTK

BOLOGNA Italská prokuratura schválila převoz ostatků šéfa sicilské mafie Salvatora Riiny, který minulý týden zemřel ve vězeňské nemocnici. Boss bossů bude pohřben s vyloučením veřejnosti v rodném městečku Corleone na Sicílii. Informovala o tom dnes agentura ANSA.

Italská církev nedala souhlas k veřejnému pohřbu s poukazem na to, že papež členy mafie exkomunikoval.

Salvatore „Toto“ Riina byl po nedávné operaci v bezvědomí, den před smrtí dosáhl 87 let. Třebaže jej italská justice odsoudila k 26 trestům doživotí a posledních 24 let strávil za mřížemi, stále byl považován za hlavu sicilské mafie.

Na corleonském hřbitově v ulici Via Guardia spočine Riina ve společnosti dalších exponentů mafie. Leží tam mimo jiné Luciano Liggio, který vedl místní klan před Riinou a který zemřel ve vězení v roce 1993. Nachází se zde i hrob jeho předchůdce, lékaře Michela Navarry, jehož Liggio v roce 1958 zabil.

Mafiánský boss Salvatore Riina.

Z corleonské mafie Riina učinil na Sicílii dominantní klan, který vydělával zejména na obchodu s drogami. Muž nevelkého vzrůstu s přezdívkou Bestie byl údajně zodpovědný za 150 vražd spáchaných v 80. a 90. letech, část z nich prý provedl sám.

Mezi jeho oběťmi byli i soudci Giovanni Falcone a Paolo Borsellino, kteří byli známí svým důrazným postupem proti organizovanému zločinu. Oba byli zavražděni při bombových útocích v roce 1992, v rozmezí dvou měsíců. Tyto akce se ale nakonec obrátily proti mafii, neboť přiměly italské úřady zintenzivnit boj se sicilskou mafií Cosa nostra.

ČTK

Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?
Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?

Nikdy nelze přesně naplánovat, jak bude porod probíhat. V zahraničí už řadu let fungují porodní domy jako alternativa klasické porodnice a domácího porodu. Jaké jsou přínosy a rizika těchto zařízení?

Najdete na Lidovky.cz