27. prosince 2005 8:33 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Šéf Talibanu hrozí sebevražednými útoky

Americký voják v Afghánistánu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americký voják v Afghánistánu. | foto: AFP

KANDAHÁR Nejvyšší vojenský velitel svrženího hnutí Taliban mulla Dadulláh pohrozil americkým silám a jejich spojencům v Afghánistánu sebevražednými útoky.

Vyplývá to z rozhovoru, který dnes zveřejnila agentura AP.

Podle jeho slov je připraveno více než 200 povstaleckých bojovníků, kteří jsou ochotní spáchat sebevražedný útok proti cizím silám v zemi. Toto tvrzení ovšem odmítá afghánská vláda, která ho považuje za pouhou propagandu a tvrdí, že hnutí Taliban v zemi slábne.

V rozhovoru, který mulla Dudalláh poskytl prostřednictvím satelitního telefonu z neznámého místa údajně v Afghánistánu, vyloučil jakékoli smíření se Spojenými státy podporovanou vládou prezidenta Hámida Karzáího.

Nový parlament Afghánistánu - první, který byl tento týden ustaven po více než 30 letech - je podle Dudalláha "podřízený USA".

"Více než 200 talibanců se přihlásilo k sebevražedným útokům, které ukazují, že muslim může dokonce i obětovat vlastní život pro dobro své víry. Naši sebevražední útočníci budou pokračovat v džihádu (svaté válce), dokud Američané a všichni jejich muslimští i nemuslimští spojenci neodtáhnou ze země," řekl Dudalláh.

Síly pod vedením USA svrhly režim hnutí Taliban koncem roku 2001 poté, co jeho představitelé odmítli vydat vůdce teroristické sítě Al-Káida Usámu bin Ládina po teroristických útocích z 11. září 2001.

Mulla Dadulláh, který v bojích Talibanu za získání moc v polovině 90. let přišel o nohu, patří k nejvyšším vojenským velitelům tohoto hnutí a odpovídá za operace ve východním a
jihovýchodním Afghánistánu.

Právě v těchto oblastech za poslední rok narostl počet násilných útoků, při nichž bylo zabito více než 1500 lidí, což je nejvyšší počet za poslední čtyři roky.

V Afghánistánu v posledních měsících stoupl také počet sebevražedných útoků, které vyvolaly obavy, že afghánští ozbrojenci přijímají taktiku používanou v Iráku, kde při
sebevražedných útocích iráckých radikálů umírají stovky lidí. Dudalláh naznačil, že hnutí Taliban a Al-Káida spolupracují.

prohlásil, že v zemi bojují mudžáhidové z různých částí světa. Cizinci podle jeho slov tvoří asi desetinu všech bojovníků. "Taliban i Al-Káida mají stejné cíle," řekl a varoval, že si to
"vyřídí" s každým, kdo podporuje Američany nebo vládu.

Američtí vojenští představitelé v Afghánistánu zatím Dudalláhovo prohlášení nekomentovali.
Spojené státy mají v současnosti v Afghánistánu 19.000 vojáků. Minulý týden USA oznámily, že do příštího léta stáhnou 3000 z nich. Při útocích Talibanu bylo letos v Afghánistánu usmrceno téměř 60 amerických vojáků, což je nejvíce od invaze v roce 2001.
Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz