Úterý 9. března 2021svátek má Františka 3 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Šéfka Evropské komise vyzvala k okamžitému propuštění Navalného, Unie jedná o možných sankcích

Alexei Navalnyj. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Alexei Navalnyj. | foto: Mstyslav ChernovČTK

Brusel Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová vyzvala k okamžitému propuštění ruského opozičního předáka Alexeje Navalného zadrženého v neděli po návratu do vlasti. Státy Evropské unie v reakci na krok ruských úřadů diskutují o možném uvalení sankcí na některé ruské představitele. Podle diplomatů by se na společné reakci mohli shodnout ministři zahraničí příští pondělí.

Navalnyj byl zadržen v neděli večer bezprostředně po příletu z Berlína přímo na letišti. Do vlasti se vracel poté, co se v Německu řadu měsíců léčil z pokusu o otravu nervově paralytickou látkou. Podle Navalného stála za pokusem ho otrávit ruská tajná služba a prezident Vladimir Putin. Kreml toto obvinění odmítá.

„Ruské úřady jej musí okamžitě propustit a zajistit jeho bezpečí. Zatýkání politických oponentů je v rozporu s mezinárodními závazky Ruska,“ prohlásila  von der Leyenová. Podobně se již v neděli vyjádřil předseda Evropské rady Charles Michel, který bude ve čtvrtek předsedat videokonferenci unijních lídrů. Ta by podle dosavadních informací měla být věnována výhradně boji proti covidu-19, diplomaté však nevylučují, že by se aktuální dění v Rusku mohlo také dostat na její program.

Zvláště pobaltské státy či Polsko volají po rázné reakci včetně možného potrestání některých činitelů či subjektů. „Pokud nebude Navalnyj propuštěn, měli bychom zvážit zavedení odvetných restriktivních opatření,“ prohlásil  lotyšský ministr zahraničí Edgars Rinkévičs. Tvrdá slova již v neděli volil i jeho český kolega Tomáš Petříček, který chce společnou reakci projednat na příštím zasedání unijních ministrů zahraničí.

Alexej Navalnyj přiletěl do Moskvy, nakonec přistál na jiném letišti, než se...
Pár minut po přistání v Moskvě si pro Navalného přišla ruská policie.

„Mezi členskými státy probíhá diskuse o tom, jaká bude nejvhodnější společná reakce,“ řekl novinářům mluvčí šéfa evropské diplomacie Josepa Borrella Peter Stano. Sám Borrell uvedl, že EU bude „podrobně sledovat vývoj“ kauzy a podle něj zareaguje.

Podle zdrojů některých médií by se sankce mohly týkat například i výstavby plynovodu Nord Stream 2, muselo by s tím však souhlasit i Německo, které tento projekt podporuje. Na sankcích se státy musejí shodnout jednomyslně.

EU v říjnu za otravu Navalného potrestala šest ruských představitelů a státní chemický ústav. Sám Navalnyj krátce po svém zotavení unii vyzval, aby příště své postihy cílila spíše na oligarchy z bezprostředního okolí prezidenta Vladimira Putina, což by podle něj Kreml pocítil více, než dosavadní zákazy cest do EU a zmrazení majetku úředních představitelů.

Konec cukrárny, jež zná chutě Smíchova. Motivace je pryč, říká majitelka

Cukrářka Klára Frycová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po otevření dveří pod růžovým vývěsním štítem se nos návštěvníka i přes nasazenou roušku zaplní vůní čokolády....

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

Znamení zvěrokruhu - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Hledáte chuťové zpestření pro své dítko? Otestujte novinku od Pribináčka
Hledáte chuťové zpestření pro své dítko? Otestujte novinku od Pribináčka

Třicet z vás otestuje Piškotíka, který kombinuje oblíbený Pribináčkův krém s nadýchaným piškotem a dotekem marmelády nebo čokolády. Neváhejte a...