Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Šéfka MMF Lagardeová je podezřelá ze zpronevěry. Možná přijde o post

USA

  15:14
PAŘÍŽ - Ředitelka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová začala vypovídat před francouzskou justicí kvůli podezření, že ještě jako francouzská ministryně financí napomohla ke zpronevěře veřejných prostředků. Podle různých francouzských justičních zdrojů je velmi pravděpodobné, že bude brzy oficiálně obviněna.

Šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová. foto: Reuters

Mluvčí vlády v Paříži usoudila, že obvinění by asi ohrozilo setrvání Lagardeové v čele MMF. Uvedl to na webu deník Le Figaro.

Sedmapadesátiletá Lagardeová je vyšetřována v aféře, která se týká odškodného pro kontroverzního někdejšího ministra socialistické vlády a později přítele tehdejšího pravicového prezidenta Nicolase Sarkozyho, podnikatele Bernarda Tapieho. Lagardeová údajně v roce 2008 rozhodla, že se jeho vleklý spor z 90. let s jednou státní bankou bude řešit v rozhodčím řízení. Arbitráž pak podnikateli umožnila získat 400 000 eur.

Pokud by Lagardeová byla uznána vinnou ze zpronevěry veřejných prostředků, mohla by být odsouzena až k deseti letům vězení.

Mluvčí francouzské vlády Najat Vallaudová-Belkacemová usoudila, že pozicí Lagardeové v čele MMF by otřáslo již samotné oficiální obvinění.

ČTĚTE DÁLE:

Obvinění je prý politicky motivované

"Objektivně vzato, s ohledem na znalost MMF a zkušenosti s fungováním podobných institucí se domnívám, že v případě jejího obvinění bude vyzvána, aby opustila své funkce," řekla novinářům mluvčí.

Šéfku MMF začal dopoledne vyslýchat Republikový soudní dvůr (CJR), jediný justiční orgán, který je kompetentní k soudnímu stíhání nynějších i bývalých francouzských ministrů. O případném obvinění by rozhodli soudci CJR krátce po ukončení výslechu, který má podle místních médií skončit nejpozději v pátek.

Lagardeová jakékoliv pochybení popírá. Tvrdí, že žádný zákon neporušila. Její obvinění je prý nepodložené a politicky motivované. Předeslal, že nebude chtít odejít z MMF ani v případě svého obvinění ve Francii.

Lagardeová není v podezření, že by osobně ze soudního rozhodnutí profitovala, ale její vyšetřování na ni a také na instituci, kterou vede, nevrhá podle komentářů příliš dobré světlo. Tím spíše, že v čele MMF stojí od července 2011 poté, co její francouzský předchůdce Dominique Strauss-Kahn musel odejít poté, co byl v USA zatčen a obviněn za znásilnění hotelové pokojské.

Autoři: ,