Středa 1. května 2024, Svátek práce
130 let

Lidovky.cz

„Ségo“ se v Číně ptala na vězně

Svět

  9:13
PEKING - Připomenout čínským představitelům soustavné porušování lidských práv, zároveň je ale nijak neurazit a neohrozit výtečné francouzsko-čínské vztahy.

Ségolene Royalová se bavila s viceprezidentem Ceng Čching-chungem. foto: AFP

Takový byl záměr francouzské prezidentské kandidátky Ségolene Royalové, která do nejlidnatější země světa zavítala v rámci své předvolební kampaně.

Po dvou dnech vyplněných spíše turistikou začala pro Royalovou skutečná „politika“ až včera, kdy se setkala s předními představiteli čínských komunistů. Royalová je požádala o informace o dvou právnících a třech novinářích, které poslal Peking do vězení za údajnou špionáž a podvracení režimu.

Jeden z vězněných novinářů psal například o vynucených potratech a sterilizacích v regionu Šan-tung. Za to ho v prosinci soud poslal na více než čtyři roky do vězení.

„Royalová chtěla vědět, co se jim stalo,“ řekl právník Jean-Pierre Mignard, který političku doprovází. Uvěznění novinářů je podle právníka porušením mezinárodních konvencí o lidských právech, které Čína podepsala. Čang Č'-ťün ze zahraničního výboru komunistické strany Royalové slíbil, že všech pět případů prošetří.

Royalová se ale stejně jako při poslední návštěvě Blízkého východu nevyhnula ostré kritice na domácí politické scéně. Deník The Times citoval nejmenované představitele vládního Svazu pro lidové hnutí (UMP), kteří označili její misi za „amatérskou diplomacii“ a „čínskou dovolenou“.

Pravicoví politici poukazují především na to, že se Royalové nepodařilo domluvit schůzku s prezidentem Chu Ťin-tchaem. Když přijel před dvěma lety do Číny její hlavní soupeř Nicolas Sarkozy, prezident ho přijal. Royalová se v témže roce naopak podílela na bojkotu pařížské návštěvy Chu Ťin-tchaa, o němž rozhodl poslanecký klub francouzských socialistů.

Se „Ségo“ se tak setkal pouze viceprezident Ceng Čching-chung. Royalová se s ním podle listu Express shodla na „potřebě multipolárního světa, kde o všem nerozhoduje jen jedna hypervelmoc“.
Autoři: