Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Sešněrování internetu tlačí ze zákulisí. Europarlament se bouří

Zprávy z EU

  16:40
BRUSEL - Francouzský europoslanec Kader Arif rezignoval na post tzv. zpravodaje pro ratifikaci protipirátské smlouvy ACTA v Evropském parlamentu. Protestuje tak proti urychlenému způsobu schválení, které prý mělo za cíl vyloučit veřejnost.

Wikipedia vypnula anglickou verzi na protest proti chystaným zákonům v USA. foto: ČTK

Kader Arif

"Chci odsoudit celý proces schvalování dohody. Nemohly se k němu vyjádřit nevládní organizace, jednání byla neprůhledná a připomínky poslanců byly ignorovány," píše francouzský politik na svém blogu.

"Tato smlouva může mít zásadní dopad dopady na životy lidí, přesto europarlament o svém konání neřekl téměř ani slovo. Takové šaškárny se nehodlám účastnit," vysvětlil Arif a dodal že dohoda je problematická především v otázkách osobní svobody. Zatím není jasné, kdo Kadera Arifa ve funkci nahradí.

Co je ACTA?

Mezinárodní protipirátskou smlouvu ACTA (Anti-Counterfeiting Trade Agreement - Obchodní dohoda proti padělkům) zakotvuje zásady ochrany duševního vlastnictví. Smlouva si klade za cíl bojovat proti šíření nelegálních kopií a padělků, ať už jde o záznamy hudebních či filmových děl, falšované léky, napodobeniny značkových oděvů či jiné formy podloudné výroby. Kritici smlouvy považují dokument za nástroj směřující k cenzuře internetu a omezení svobody globální výměny informací. Jejích dopadů na podnikání se bojí i podniky napříč internetovým odvětvím, od poskytovatelů webových spojení přes sociální sítě po výměnu videa na internetu.

Nejvážnější rozpory budí článek 14, podle kterého by mohly být zavedeny prohlídky elektroniky na hranicích. Podle české europoslankyně Zuzany Roithové se bude Evropský parlament zasazovat o to, aby tento článek nebyl součástí dohody.

Text dohody si přečtěte zde:

Podrážděně na text smlouvy ACTA a obdobného amerického dokumentu SOPA zareagovala zejména internetová komunita. Značnou pozornost vyvolalo protestní vypnutí internetové encyklopedie Wikipedia v anglickém jazyce na 24 hodin a petice proti zákonům předložená vyhledávačem Google, kterou podepsalo přes sedm milionů lidí.

Protesty proti regulaci internetu

Dlouhodobě se proti ACTA ohrazují takzvané pirátské strany včetně jejich české odnože. Hackerské hnutí Anonymous v reakci na chystané zákony napadlo webové stránky ministerstev a centrálních úřadů ve Francii, USA, Polsku a některých dalších zemích.

Poláci protestují proti smouvě ACTA

Několik hodin byly včera mimo provoz internetové stránky české vlády a Ochranného svazu autorského (OSA), který se stará o vybírání poplatků za veřejnou hudební produkci. Stránky svazu byly podle serveru Technet.cz terčem útoku hackerů, vládní web nefungoval podle mluvčího vlády Jana Osúcha kvůli účelovému přetížení serveru. Hackerské hnutí Anonymous tak chtělo podle serveru vyjádřit svůj nesouhlas s vybíráním poplatků za prázdná média a s podporou dohody ACTA, kterou včera ČR podepsala v Tokiu.

ACTA prosákla díky WikiLeaks
"Dohoda ACTA se snaží omezit svobodu slova a neutralitu internetu. OSA také už dlouhé roky terorizuje Českou republiku svými autorskými poplatky za každé prodané médium. V podstatě jde o o organizaci, která je podobná slovenské SOZA, která se před sedmi měsíci proslavila pokusem zpoplatnit videa vkládaná z jiných stránek (hlavně YouTube a Vimeo). Anonymous si nemyslí, že takové přiživování na autorech je morálně akceptovatelné," cituje server dopis hackerů. Jednání o ACTA byla tajná, na veřejnost se dostala v roce 2008 díky serveru WikiLeaks.

Autor: