Úterý 10. prosince 2019svátek má Julie 1 °C polojasno Předplatné LN
4. října 2015 19:36, aktualizováno 5. 10 7:38 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Sesuvy půdy v Guatemale si vyžádaly nejméně 131 mrtvých. Dalších 300 lidí se pohřešuje

Sesuvy půdy v Guatemale si už vyžádaly nejméně 73 mrtvých. Dosavadní bilance... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sesuvy půdy v Guatemale si už vyžádaly nejméně 73 mrtvých. Dosavadní bilance... | foto: Reuters

Guatemala Počet obětí sesuvů půdy nedaleko hlavního města Guatemaly stoupl na nejméně 131. Dalších 300 je nadále nezvěstných, informovala v pondělí agentura AFP s odvoláním na místní záchranáře. Podle agentury DPA musely být kvůli prudkým dešťům dočasně přerušeny vyprošťovací práce. Riziko dalšího sesuvu je příliš velké, řekl v neděli tamního času šéf záchranářů Sergio Cabaňas.

„Nový součet bohužel ukazuje, že jsme vyprostili těla 131 lidí,“ řekl tisku mluvčí záchranářů Julio Sánchez.

Silné deště strhly ve čtvrtek v noci místního času balvany a bláto na desítky domů v obci Santa Catarina Pinula nedaleko hlavního města. Neštěstí je jedním z nejhorších sesuvů půdy, které za poslední dobu postihly chudou středoamerickou zemi.

Naděje najít někoho živého je mizivá. Prezident Alejandro Maldonado však nařídil, aby vyprošťovací práce pokračovaly i po nedělním večeru. Kvůli pokračujícím lijákům ale byly přerušeny.

Hasiči čekají na instrukce před tím, než začnou hledat další přeživší.
Záchranný tým a dobrovolníci uklízejí nepořádek.

Mnoho rodin již začalo truchlit za své příbuzné, kteří v bahně nalezli smrt. Mezi oběťmi je kromě jiných sedm členů jisté rozvětvené rodiny. Po čtyřech dalších se stále pátrá. Několik kilometrů od úbočí, které se po silných deštích ve čtvrtek v noci místního času svezlo na obec Santa Catarina Pinula nedaleko hlavního města, plakali příbuzní nad rakví se čtyřletým chlapcem. Jeho matka a sestra jsou stále mezi nezvěstnými.

Neštěstí je jedním z nejhorších svého druhu, které za poslední dobu postihly chudou středoamerickou zemi, napsal Reuters. Neštěstí se přihodilo během příprav na druhé kolo prezidentských voleb, které se má konat 25. října. Situace na politické scéně je již několik měsíců zmatená. Dosavadní prezident Otto Pérez Molina byl nucen rezignovat na svou funkci a v září byl obviněn z celního podvodu, přijímání úplatků a zločinného spolčení. V úřadu ho přechodně zastupuje jeho bývalý viceprezident Alejandro Maldonado.

ČTK
Premium

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Průvodce Lukáš Lev | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

Premium

Hořký čaj? Nesmysl! Pediatr v knize vyvrací mýty o domácím léčení dětí

Dětský lékař z Hradce Králové Ladislav Hanousek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Hradecký dětský lékař Ladislav Hanousek vydal knihu Maminko, není mi dobře, která má rodičům pomoci s léčbou i výchovou...

OVĚŘENO: Jak obstály olejíčky Frei öl® v testu?
OVĚŘENO: Jak obstály olejíčky Frei öl® v testu?

Propadli jste pleťovým a tělovým olejům a hledáte inspiraci? Vyzkoušeli jsme olejíčky Frei öl®, které slibují tu nejlepší péči pro pokožku dospělých i našich nejmenších.