Pátek 9. prosince 2022, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

KLDR vypálila další rakety. Spravedlivá odveta za manévry USA a Soulu, oznámila

Lidé v Soulu sledují v televizi zpravodajství o odpálení dalších balistických raket Severní Koreou. (6. října 2022) foto: AP

Severní Korea vypálila dvě balistické střely ve směru na své východní pobřeží, informovala ve čtvrtek japonská vláda. Jedná se o šestý test raket, za posledních dvanáct dní, poznamenala agentura Reuters.
  6:57

Podle japonské agentury Kjódó, která se odvolává na vládní představitele, rakety nejspíš dopadly mimo japonskou výlučnou ekonomickou zónu.

Jihokorejská armáda informovala, že střely byly vypáleny z místa nedaleko Pchjongjangu v 6:01 a 6:23 místního času. Japonský premiér Fumio Kišida označil opakované odpalování raket za „naprosto nepřijatelné“.

První střela podle všeho dosáhla výšky 100 kilometrů a měla dolet 350 kilometrů, druhá dosáhla výšky 50 kilometrů a letěla 800 kilometrů, pravděpodobně po nepravidelné trajektorii, uvedl japonský ministr obrany Jasukazu Hamada. Severní Korea již od začátku roku svým chováním neustále vyostřuje situaci v oblasti, dodal.

Pchjongjang označil odpálení balistických raket za „odvetné opatření“. Podle prohlášení severokorejského ministerstva zahraničí jde o „spravedlivou odvetu za společné vojenské manévry Jižní Koreje a Spojených států, které způsobují eskalaci vojenského napětí na Korejském poloostrově“.

Jihokorejský prezident Jun Sok-jol, který by se měl během čtvrtečního dne telefonicky spojit s japonským premiérem Kišidou, řekl, že si jeho země zajistí bezpečnost právě prostřednictvím spojenectví se Spojenými státy a spoluprací s Japonskem.

Spojené státy odpálení raket ihned odsoudily, označily ho za porušení rezolucí Rady bezpečnosti OSN a hrozbu pro sousedy v regionu i mezinárodní společenství. Jak nicméně dodal mluvčí americké diplomacie, země je připravena k diplomatickému jednání. Vyzvala proto KLDR k zapojení se do dialogu.

KLDR již tento týden v úterý odpálila balistickou střelu, která poprvé od roku 2017 přeletěla japonské území. Armády Koreje a Spojených států v reakci na tento test o den později vystřelily ve směru Japonského moře čtyři rakety země-země.

V roce 2017, kdy Severní Korea naposledy odpálila raketu přes japonské území, podnikla jen o několik dnů později test atomové zbraně. Někteří analytici tvrdí, že je velmi pravděpodobné, že Pchjongjang koncem měsíce opět vyzkouší jadernou zbraň.

26. dubna 2022

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat