Čtvrtek 20. června 2024, svátek má Květa
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

KLDR hodnotila přesnost střel odpalem do moře. Kim posílí jaderný program

Severní Korea provedla zkoušku odpalu taktické balistické střely do Japonského moře. Dohlížel na ni sám vůdce Kim Čong-un. (17. května 2024) foto: AP

Severní Korea provedla zkoušku odpalu taktické balistické střely do Japonského moře. Severokorejský vůdce Kim Čong-un poté zároveň slíbil posílit jadernou sílu země. Informovala o tom v sobotu severokorejská oficiální agentura KCNA.
  10:23

Kim osobně dohlížel na páteční test střely, která byla odpálena do Japonského moře v rámci úkolu, jehož cílem je vyhodnotit „přesnost a spolehlivost“ nového autonomního navigačního systému, napsala KCNA. Kim podle ní vyjádřil velkou spokojenost se zkouškou střely.

Rovněž v pátek severokorejský vůdce podle KCNA navštívil zařízení na výrobu zbraní a vyzval k „co nejrychlejšímu posílení jaderné síly bez přerušování a váhání“. „Nepřátelé se budou bát a neodváží si hrát si s ohněm, jen pokud budou svědky jaderné bojové schopnosti našeho státu,“ citovala agentura Kima.

Jihokorejská armáda v pátek uvedla, že zaznamenala odpálení několika objektů, pravděpodobně balistických střel krátkého doletu, z oblasti města Wonsan na východě KLDR. Tyto střely urazily asi 300 kilometrů, než dopadly do vod východně od Korejského poloostrova, uvedl jihokorejský sbor náčelníků štábů.

Páteční pokusné odpálení střely je posledním ze série testů Severní Koreje. Ta v posledních měsících odpálila řízené střely i taktické a hypersonické střely s cílem zlepšit své obranné schopnosti.

Washington a Soul tvrdí, že KLDR dodala zbraně Moskvě, čímž porušila sankce OSN. Mocná sestra vůdce totalitní země Kim Jo-čong v pátek odmítla obvinění, že Pchjongjang dodává Rusku zbraně pro jeho válku na Ukrajině.

14. března 2024

Autoři: ,