Pondělí 20. září 2021, svátek má Oleg
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

‚Jste přecitlivělá.‘ Britský soud odmítl obvinění ze sexuálního obtěžování, chování označil jen za nevhodné

ilustrační snímek foto: Shutterstock

Britská právnička Nirosha Sithirapathy obvinila své nadřízené mimo jiné ze sexuálního obtěžování. Podala stížnost kvůli hrubým poznámkám osobního charakteru. Například že by měla pracovat v příznivějším prostředí pro lesby. Soud však ženu označil za přecitlivělou.
  12:36

Sithirapathy pracovala v právnické firmě  PSI CRO UK od roku 2014. V roce 2016 jí byla nabídnuta možnost pracovat na pobočce ve Švýcarsku. Sithirapathy tuto nabídku odmítla z osobních důvodů.

„Jakých osobních důvodů? Nejste vdaná, nemáte děti, nemáte přítele,“ odpověděl jí tehdy její nadřízený Martin Schmidt. Podle dalších zaměstnanců jí také řekl, že švýcarská kancelář je mnohem tolerantnější k lesbám. Sithirapathy na něj podala stížnost. O události informoval britský tisk, například The Times nebo Daily mail.

Milí, pak dobyvační. Vysokoškolačky čelí sexuálnímu obtěžování často

Soudkyně Emma Jane Hawksworth k tomuto výroku uvedla, že poznámky jejího šéfa byly sice nešťastné a trapné, nicméně se nejednalo o obtěžování. Dodala také, že je podle ní důležité nepodporovat určitou přecitlivělost ve společnosti.

„Přestože tyto poznámky nebyly vhodné, nepřekročily hranici pro sexuální obtěžování. Pan Schmidt navíc podotkl, že by takhle mluvil i s mužským kolegou,“ vysvětlila soudkyně.

Hodně o ní věděl

Sithirapathy dodala, že jí šokoval nejen způsob, jakým s ní její nadřízený mluvil, ale také, že o ní věděl tak osobní informace. Podle soudu však Schmidt svou kolegyni nechtěl vystavit nepříjemné situaci, pouze se snažil porozumět důvodu, proč nechtěla nabízené místo přijmout.

V letadlech přibývá sexuální obtěžování. Posádka to zlehčuje, tvrdí oběti

Pracovní potíže tím, ale pro Sithirapathy neskončily. Po této události jí bylo zamítnuto povýšení. Později jí byla nabídnuta pozice ve švýcarském Zugu. Tuto nabídku využila, její pozice ale byla po měsíci zrušena kvůli reorganizaci ve firmě. Když se znovu ucházela o své staré místo, bylo jí řečeno, že už bylo obsazeno.

Celkově právnička proti firmě vznesla 42 obvinění. Mezi nimi byly i narážky na její věk nebo sexuální orientaci.

Autor:

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

LETNÍ SOUTĚŽ: Poslední šance, zapojte se a vyhrajte věci za tisíce korun
LETNÍ SOUTĚŽ: Poslední šance, zapojte se a vyhrajte věci za tisíce korun

Vítejte v posledním – 10. týdnu soutěže. Opět hrajeme o 7 cen, mezi kterými najdete set hraček od Fisher-Price, doplňky stravy od NaturaMed,...

Mohlo by vás zajímat