19. listopadu 2018 16:10 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Sexy kalhotky nezletilé jako důkaz, že to chtěla? Kauza údajného znásilnění v Irsku vyvolala globální kritiku

Poslankyně Ruth Coppingerová ukazuje na protest proti postupu soudu v dolní... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Poslankyně Ruth Coppingerová ukazuje na protest proti postupu soudu v dolní... | foto: Youtube ProductiehuisEU

Cork/Praha Ženy po celém světě sdílejí na sociálních sítích fotky svého spodního prádla poté, co soud v Irsku před dvěma týdny osvobodil sedmadvacetiletého muže obviněného ze znásilnění nezletilé dívky. Jako jeden z důkazů posloužily soudci její krajkované kalhotky. Ty měly dokázat, že sexuální kontakt proběhl se souhlasem obou stran. Rozhodnutí soudu vyhnalo následně do ulic stovky protestujících a vyústilo v celosvětovou kampaň na sociálních sítích.

„Musíte se podívat, jak byla oblečená,“ řekla podle irského deníku obhájkyně obviněného muže Elizabeth O’Connellová u soudu, který proběhl na začátku v pondělí 5. listopadu. „Měla na sobě krajkovaná tanga,“ dodala.

Porota složená z osmi mužů a čtyř žen obviněného muže jednomyslně osvobodila po hodině a půl trvajícím soudním líčení.

Kalhotky se staly symbolem protestů.
Na sociálních sítích tisíce žen sdílely své spodní prádlo s Hastegem...

Ir, který se měl podle dívky pokusit o její znásilnění, před soudem vypověděl, že dívka byla ochotnou účastnicí a že si není jistý, zda skutečně k pohlavnímu styku došlo, napsal deník Irish Examiner. Sedmnáctiletá dívka údajně ihned po incidentu muži řekla, že ji znásilnil, ten měl odpovědět, že pouze měli sex.

Použití smyslně vykrojeného spodního prádla jako důkazu souhlasu přitáhlo pozornost médií i tisíců žen po celém světě. Na sociálních sítích následně tisíce z nich začaly sdílet obrázky svého spodního prádla s hastegem #ThisIsNotConsent (Tohle není souhlas) jako protest proti rozhodnutí soudu na základě spodního prádla jako důkazu. „To, že mé kalhoty jsou roztomilé, neznamená, že říkám ano,“ napsala jedna žena pod obrázek svých kalhotek na Twitter. K protestu se připojily i známé osobnosti, ve spodním prádle s cedulí This Is Not Consent se například vyfotila i známá francouzská modelka Luma Grotheová.

18.listopadu 2018 v 01:47, příspěvek archivován: 19.listopadu 2018 v 17:17

„Doufali jsme, že se společnost už posunula od těchto archaických mýtů o znásilnění, kde je hlavním viníkem oběť,“ sdělila CNN Susan Dillon, členka skupiny žen v Irsku, která kampaň na sociálních sítích rozpoutala.

Protest se následně rozšířil také do irského parlamentu, kde o týden pozěji poslankyně Ruth Coppingerová vystoupila s projevem, během kterého vytáhla z rukávu své kalhotky. „Může se zdát trapné vytahovat tady pár tang... Jak si myslíte, že se znásilněná oběť nebo žena může cítit v této nepříjemné situaci, když její kalhotky ukazují u soudu?“ Zeptala se přítomných.

„Cítila jsem, jak se kamery stáčí jinam když jsem ukázala tohle spodní prádlo v Dáilu (dolní komora parlamentu v Irsku, pozn, red.). Na soudech mohou nechat kolovat kalhotky oběti jako důkaz, proto je potřeba ukázat to v Dáilu,“ napsala Ruth k fotce svých krajkovaných kalhotek na Twitteru.

13.listopadu 2018 v 15:48, příspěvek archivován: 19.listopadu 2018 v 12:59

I hear cameras cut away from me when I displayed this underwear in #Dáil. In courts victims can have their underwear passed around as evidence and it's within the rules, hence need to display in Dáil. Join protests tomorrow. In Dublin it's at Spire, 1pm. #dubw #ThisIsNotConsent https://t.co/DvtaJL61qR

Nesouhlas se soudním procesem vyhnal do ulic irských měst řadu lidí s transparenty a požadavkem na změnu zákona. Protesty v Dublinu, Corku či Limericku zorganizovala socialistická feministická skupina ROSA.

Výsledek soudu vyhnal do ulic stovky lidí v několika městech. v Irsku.

Výsledek soudu vyhnal do ulic stovky lidí v několika městech. v Irsku.

Irský ministr spravedlnosti a rovnosti Charlie Flanagan řekl, že je otevřený změně zákona vymezujícího trestný čin znásilnění, ale počkal by s rozhodnutím až na závěry kontrolní skupiny.

14.listopadu 2018 v 14:28, příspěvek archivován: 19.listopadu 2018 v 13:01

VIDEO: ?Whatever we wear, wherever we go, yes means yes and no means no? those are the chants of the crowd here at today?s protest calling for an end to victim blaming @RedFMNews @CorksRedFM https://t.co/YTXMZVKP9B

Pro zobrazen? videa mus?te m?t zapnutou podporu JavaScriptu

“Whatever we wear, wherever we go, yes means yes and no means no” those are the chants of the crowd here at today’s protest calling for an end to victim blaming @RedFMNews @CorksRedFM https://t.co/YTXMZVKP9B

Nejde přitom o první případ, kdy soud jednal s obětí znásilnění podobně, ale nejsou výjimečné. Před patnácti lety si například vzala život sedmnáctiletá Lindsay Armstrongová poté, co byla donucena ukázat své kalhotky během soudu. Její matka před lety serveru BBC řekla: „Je celkem smutné, že je tu stále hodně příležitostí pro lidi, aby si prošli tím samým, co Lindsay. Cítila jsem, že to nebrali dostatečně vážně,“ sdělila BBC.

Najdete na Lidovky.cz