Neděle 14. července 2024, svátek má Karolína
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Sháníte informace o přátelích, kteří byli na Pohodě? Volejte krizovou linku

Svět

  22:22
PRAHA - TELEFONNÍ ČÍSLO UVNITŘ Jeden mrtvý a na padesát zraněných lidí. Taková je bilance zříceného stanu na jedné z největších hudebních událostí ve střední Evropě - slovenském festivalu Pohoda. Program byl okamžitě ukončen.

Lidé přihlížejí na místě neštěstí foto: ČTK

Na trenčínský festival tradiční míří stovky Čechů. Při neštěstí  zemřel devětadvacetý Slovák z Piešťan a přes 50 lidí bylo zraněno. Tři těžce zranění v kómatu bojují o život. Mezi lehce zraněnými jsou podle serveru sme.sk a České televize také nejméně jedna Češka a jeden Čech. Každý může použít zvláštní krizové linky +421 961 202 112 a +421 905 556 386.

Sanitky je rozvezly do nemocnic v Trenčíně, Prievidzi, Piešťanech, Povážské Bystrici, Bojnicích a v dalších městech. Organizátoři se v oficiální tiskové zprávě zmiňují o 68 zraněných.

PŘEČTĚTE SI: Tragédie na Pohodě: Jeden mrtvý, padesát zraněných. Mezi nimi i Češi


Kvůli bouřce spadl na účastníky trenčínského festivalu stan, ve kterém byly v tu chvíli stovky lidí. Neštěstí se odehrálo kolem 15:30. Organizátoři krátce předtím oznámili, že kvůli přicházející bouřce na tři hodiny festival přerušují. Diváci se před deštěm schovali i do velkého O2 stanu. Podle svědků se do něj opřel vítr, načež se konstrukce a plachta zřítila na lidi uvnitř. Podle televize Markíza plachta vážila čtyři tuny a byla údajně druhá největší v Evropě.

Scéna hrůzy prý trvala pouhých 20 sekund.

PODÍVEJTE SE: UNIKÁTNÍ videa krátce po zřícení festivalového stanu

"Stalo se to během koncertu (hiphopové skupiny) AMO," řekl sme.sk asi dvacetiletý Petr. Stan se prý náhle vzdul a pak už začaly padat jeho podpěry. "Viděli jsme to na dálku, že zmizela modrá věc, která tam byla.Velký obrovský modrý stan O2... nám zmizel z pohledu úplně," popsal událost Pavel Kružík ze skupiny Kašpárek v rohlíku, která ve chvíli neštěstí hrála v jiném stanu. Ten prý náporem větru spadl také.

Ihned po incidentu začali organizátoři evakuovat návštěvníky, kterých bylo asi 33.000. 

Na třináctém ročníku festivalu Pohoda vystoupily například kapely Basement Jaxx, Travis, česká zpěvačka Marta Kubišová či americká legenda Patti Smithová. Na osmi pódiích bylo přichystáno více než 130 vystoupení - vedle hudebních i divadelní.

Autoři: ,