Pátek 3. května 2024, svátek má Alexej
130 let

Lidovky.cz

Svět

Si Ťin-pching se setkal s Kissingerem, Čína ocenila diplomatovu moudrost

Bývalý ministr zahraničí Henry Kissinger se setkává s čínským státním radou Wangem v Pekingu. (19. července 2023) foto: AP

Čínský prezident Si Ťin-pching se ve čtvrtek v Pekingu setkal s bývalým americkým ministrem zahraničí Henrym Kissingerem. Bez dalších podrobností o tom informovala čínská média. Respektovaný odborník na světovou diplomacii, který v květnu oslavil 100. narozeniny, jedná podle americké diplomacie v Pekingu jako soukromá osoba.
  9:41

Kissinger se v minulých dnech v Pekingu setkal také s nejvyšším čínským diplomatem Wangem I a s čínským ministrem obrany Li Šang-fuem.

„Americká politika potřebuje diplomatickou moudrost ve stylu Kissingera a politickou odvahu ve stylu Nixona,“ řekl při setkání Wang, který zastává nejvyšší zahraničněpolitickou funkci ve vládnoucí čínské komunistické straně.

Kissinger byl v 70. letech, v administrativách prezidentů Richarda Nixona a Geralda Forda, poradcem pro národní bezpečnost a ministrem zahraničí. V těchto funkcích přispěl ve velké míře k normalizaci vztahů USA s Čínou.

Washington uvedl, že o Kissingerově cestě do Číny tento týden věděl, ale poznamenal, že tam nejedná jménem americké vlády. Kissinger od svého odchodu z úřadu Čínu pravidelně navštěvuje.

V současné době komplikuje vztahy mezi Spojenými státy a Čínou řada otázek, včetně blízkého partnerství Pekingu a Moskvy, čínského tlaku na Tchaj-wan, dodržování lidských práv v Číně či problematika obchodu.

„Čínu není možné změnit“

Wang při jednání zdůraznil, že Čínu není možné změnit ani není možné omezit její rozvoj. Uvedl také, že by se Washington měl distancovat od „aktivit směřujících k nezávislosti Tchaj-wanu“, pokud upřímně doufá ve stabilitu v Tchajwanském průlivu.

V USA se má příští měsíc při cestě na inauguraci nově zvoleného paraguayského prezidenta Santiaga Peňi zastavit tchajwanský viceprezident William Lai. Šéfka amerického zastoupení na Tchaj-wanu Sandra Oudkirková ve středu v Tchaj-peji řekla, že zastávka tchajwanského viceprezidenta v USA by neměla být záminkou pro provokativní akci.

Čína považuje Tchaj-wan za svou provincii a vyzývá ostatní země světa, aby nejednaly s tchajwanskými představiteli, a nebudily tak zdání, že uznávají samostatnost ostrova. Loni v srpnu navštívila Tchaj-wan tehdejší předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová, na což Čína reagovala rozsáhlými vojenskými manévry.

Paraguay patři mezi skupinku převážně malých států v Karibiku, Latinské Americe a Tichomoří, které uznávají Tchaj-wan jako samostatný stát. EU i Spojené státy, jako většina světa, respektují politiku jedné Číny.

Autoři: ,