Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Vysoké teploty na Sibiři brání medvědům v zimním spánku, motají se kolem doupat

ilustrační snímek foto: Profimedia.cz

Nebývale vysoké teploty během letošního listopadu brání medvědům na Sibiři, aby se uložili k zimnímu spánku. Některá zvířata se tak v polospánku motají kolem svých doupat.
  13:39

Podle zpravodajského portálu The Moscow Times to ve středu uvedl úřad pro ochranu zvířat v Amurské oblasti.

Zatímco medvědi už nastřádali dostatek tuku k tomu, aby mohli hibernovat, abnormálně vysoké teploty jim v tom brání. Problém s hibernací přitom mají medvědí samci, zatímco samice i s mláďaty se podle stejného oznámení uložily ke spánku už na konci října, jak je obvyklé.

Amurská oblast má za sebou i nebývale teplý říjen. V oblastním centru Blagoveščensk byl podle ruského meteorologického střediska Fobos letošní říjen dokonce nejteplejší v historii měření.

V Rusku nejsou rekordní teploty nebo abnormální počasí podle The Moscow Times ničím výjimečným. Šéf ruského hydrometeorologického úřadu Igor Šumakov minulý měsíc agentuře TASS řekl, že území Ruska se otepluje 2,5krát rychleji než zbytek planety.

O víkendu čelila některá místa na Sibiři vichru, který podle meteorologů místy dosahoval síly hurikánu a byl nejmocnější v oblasti za posledních 50 let. Některá místa kromě toho zaznamenala rekordně vysoké teploty. V Altajském kraji vystoupila teplota na plus 20 stupňů Celsia. Ještě týž den ale v oblasti udeřily mrazy a napadl sníh.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!