Sobota 31. července 2021, svátek má Ignác
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sikhové čekají na neprůstřelný turban

Svět

  14:57
LONDÝN - Sikhové, kteří slouží u britské policie, by chtěli proniknout i do jejích ozbrojených složek. Vědci pro ně proto vyvíjejí látku pro neprůstřelný turban, který by nahradil přilbu. Náboženství Sikhů patří v Indii mezi menšinové, mezi jiným zakazuje mužům si stříhat vlasy a vousy, které pak sikhové balí do turbanů.

Sikh v turbanu foto: Shutterstock

Šéf asociace sikhských policistů Giam Singh Chahara tvrdí, že vědci vyvíjejí materiál podobný kevlaru, z něhož by mohl být vyroben asi pět metrů dlouhý pruh látky tvořící turban. "Chtěli bychom využít každé příležitosti k výrobě látky, jež by sikhy chránila tak, aby mohli být členy ozbrojených jednotek policie," řekl Chahara.

Sikhové jsou tradičně dobrými vojáky a policisty a v Indii tvoří s ohledem na sikhskou populaci velkou část armády. Také v Británii slouží u policie na 2000 sikhů, kterým však turbany brání v tom, aby mohli nosit přilbu. Nemohou se tak stát členy ozbrojených jednotek, například protiteroristických oddílů, a zůstávají řadovými příslušníky beze zbraně.

Nicméně případný neprůstřelný turban musí být schválen ministerstvem vnitra. Jeho mluvčí zdůraznila, že vláda chce, aby složení policie odráželo složení jednotlivých komunit, ale připomněla, že je na "jednotlivých policejních sborech, aby podnikly potřebné úpravy a vyhověly tak náboženství jednotlivých policistů".

Sikhové nicméně mají v Británii jednu výjimku již nyní. Od roku 1976 nemusí nosit na motocyklu ochrannou přilbu.

Autor:

LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen
LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Sdílejte svoje oblíbená místa, hodnoťte tipy ostatních, hrajte o...