Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Síla australského hurikánu se snížila

Svět

  7:41
Brisbane - Hurikán Larry, který dnes v noci zasáhl severovýchod Austrálie, dosáhl nejvyššího stupně na pětistupňové škále. Krátce po vstupu na pevninu zeslabil na stupeň tři. Rychlost jeho větru dosahuje až 290 kilometrů za hodinu.

Hurikán - ilustrační foto. foto: Reprofoto

Živel ničil budovy a strhával střechy z domů podél třísetkilometrového pásu pobřeží a přinutil záchranářské týmy, aby se držely na svých základnách navzdory volání o pomoc od vyděšených obyvatel.

Vichřice s větry o rychlosti až 290 kilometrů za hodinu udeřila na Austrálii v oblasti Innisfail asi 100 kilometrů jižně od turistického centra Cairns, které je oblíbeným místem zahraničních turistů. Stovky turistů a tisíce obyvatel se tudíž musely uchýlit do hotelů a domovů.  Cairns je oblíbeným výchozím místem pro výlety na Velký bariérový útes, největší systém korálových útesů na světě, kam se každoročně vypravují statisíce turistů. Případné škody na útesech si ale na zhodnocení teprve musejí počkat.

V oblastních nemocnicích byla ošetřena už desítka lidí, většinou jen s menšími řeznými ranami a oděrkami. Vážnější zranění zatím hlášena nejsou. Podle mluvčího queenslandského ministerstva zdravotnictví Jima Guthrieho se lidé poučili ze zkušeností s minulými bouřemi, a proto se lépe připravili.  V Innisfailu s 8500 obyvateli cyklón poškodil přes polovinu domů. Jejich trosek a vyvrácených stromů jsou plné ulice. "Některé byly srovnány se zemí, střechy odletěly. Škody na majetku jsou obrovské," sdělil premiér státu Queensland Peter Beattie.
 Vláda již v neděli vyhlásila v dané oblasti výjimečný stav  a vyčlenila nějaké peníze na pomoc postiženým.  Bouře strhala elektrické vedení, takže bez proudu zůstalo na 50.000 domácností a podle energetické společnosti tento stav potrvá velmi pravděpodobně několik dní. Kvůli vichru není myslitelné zahajovat opravy.

Meteorologové uvedli, že jde o nejhorší cyklón, který Austrálii zasáhl za více než 30 let. Panují obavy, že by mohl napáchat takové škody, jaké v roce 1974 způsobila bouře Tracy. Tehdy bylo zasaženo zejména město Darwin, které bylo zničeno ze 70 procent; 71 lidí zahynulo.  

O víkendu výkonný ředitel státního úřadu pro zvládání katastrof a záchranné služby Frank Pagano přirovnal potenciální sílu cyklónu Larry k hurikánu Katrina, který loni v srpnu přinesl zkázu na americké pobřeží u Mexického zálivu - o život tam přišlo přes 1300 lidí.
"Cyklón je nyní klasifikován kategorií pět a je srovnatelný s Tracym, který byl také kategorie pět," prohlásil premiér Beattie. Upozornil také, že oko bouře tehdy měřilo 47 kilometrů, zatímco nyní je to až kolem sta kilometrů; celá fronta pak prý měří asi 300 až 400 kilometrů.
Vítr dosahuje takové síly, že brání záchranářům a policistům ve výjezdech za vystrašenými lidmi, kteří jim volají a jimž hurikán ničí příbytky. "Nemůžeme pro ně nic udělat. Jen jsme jim řekli, aby se zabalili do matrací, pokrývek, do čehokoliv, co najdou, a ani se nehnuli z místa,"
řekla nejmenovaná policejní mluvčí.  Někteří innisfailští obyvatelé našli útulek v místním kostele, ale i tady se brodí až po kotníky ve vodě.

Největší nebezpečí však nastane až poté, co bouře pomine. Obyvatelé se budou muset například vystříhat styku s rozzuřenými divokými zvířaty. "Většina zranění a úmrtí způsobených bouří přichází až po jejím odchodu. Držte své děti od zaplavených příkopů a kanálů, dávejte pozor na hady a krokodýly. Ti budou mít také zlou noc," varoval mluvčí státního koordinačního střediska při katastrofách Peter Rekers.   Australský premiér John Howard nařídil, aby armádní vrtulníky byly v pohotovosti pro případné záchranné práce. Jeden z lokálních představitelů George Pervan řekl, že cyklón už způsobil rozsáhlé škody na polích s cukrovou třtinou a banánových plantážích. "Úroda je celá pryč, banánovníky jsou všechny zničené, cukrová třtina zničená," řekl.    
Autor: