31. prosince 2010 15:44 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Silvestr bez pyrotechniky? Turistickým hitem je rakouské město bez rachejtlí

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Michal Doležal, ČTK

ENNS Příklad rakouského městečka Enns, ležícího patnáct kilometrů od Lince, ale dokazuje, že konec starého roku nemusí být nutně spojen s frontálním útokem na ušní bubínky. Právě naopak. Radní v Ennsu už loni rozhodli o tom, že pyrotechniku ve městě zcela zakážou a ten, kdo bude chtít, může místo rachejtlí vypustit do vzduchu třeba balonek či horkovzdušný balon.

Radní v Ennsu už loni rozhodli o tom, že pyrotechniku ve městě zcela zakážou a ten, kdo bude chtít, může místo rachejtlí vypustit do vzduchu třeba balonek či horkovzdušný balon.

A výsledek? Místo toho, aby lidé radním za zákaz pyrotechniky nadávali, setkal se tento způsob silvestrovských oslav s tak fenomenálním úspěchem, že ho Enns letos zopakuje. Mimo jiné totiž "tichý" silvestr přilákal do nejstaršího rakouského města stovky turistů.

"Nejde o to, že by na Silvestra bylo úplné ticho. Na ulicích budou znovu hrát celou noc kapely, pořádáme soutěže, zůstanou otevřené restaurace i obchůdky s místními specialitami. Jen pyrotechnika, spojená s nadměrným hlukem, bude chybět," řekla LN ředitelka turistické centrály v Ennsu Gaby Pilsová.

Klid hlídá bezpečnostní agentura
Radnice podle ní najala bezpečnostní agenturu, která má za úkol dohlížet na to, aby v celém městečku nevylétla do vzduchu jediná rachejtle. Zároveň budou "černí šerifové" hlídat, aby nikdo na ulici nerozbíjel lahve. "Jsme prostě přesvědčeni o tom, že Silvestr se dá oslavit i bez pyrotechniky, uvolněně a bezpečně," říká Pilsová.

Loňské "balonkové" oslavy udělaly z Ennsu turistický hit. Přijely stovky návštěvníků z celého Rakouska, včetně rodin s malými dětmi. "U nás totiž nemusejí mít strach, že děti už odpoledne šlápnou na nějakou nevybuchlou rachejtli nebo se zraní o střepy," tvrdí Pilsová. Co ale podle ní asi nikdo nečekal, byl vysoký počet návštěvníků se psy.

"Místo toho, aby lidé dávali psům před silvestrovskou kanonádou uklidňující prášky, přijeli třeba z Lince nebo Vídně do Ennsu," říká Pilsová. Radní proto podle ní rozhodli, že z "tichého" silvestra udělají tradici.

"Nebudete mi možná věřit, ala na zákaz pyrotechniky nepřišla jediná stížnost, naopak jsme měli jen kladné ohlasy," říká Pilsová. I v pátek se proto podle ní Enns obejde bez ohlušujícího hluku z rachejtlí, zato návštěvníky čeká řada atrakcí pro děti i dospělé, průvod, výstupy na městskou věž nebo tradiční klání městských spolků o vepřovou pečeni. Příchod nového roku ohlásí na věži trumpetisté. Zároveň se k nebi vznesou stovky balonků a zazní valčík "Na krásném modrém Dunaji".

Iniciativa "Cittaslow"
Klidný silvestr v Ennsu je přitom součástí iniciativy "Cittaslow", ke které se jedenáctitisícové městečko před dvěma roky přihlásilo jako první v Rakousku. Cílem hnutí, které vzniklo v Itálii, je snaha "zpomalit" život ve městech, omezit přebujelou dopravu ve prospěch klidových zón a především podpořit místní výrobce potravin a obchodníky na úkor velkých obchodních řetězců a center. Organizace "Cittaslow" byla založena v roce 1999 v Itálii a k dnešnímu dni zahrnuje 140 členských obcí a měst ve dvaceti státech. "Nechceme se odvracet od pokroku, avšak chceme obětovat část svého komfortu k tomu, abychom mohli užívat vyšších hodnot. Brát, co nám dává příroda, dopřávat si chvíle ticha a rozvíjet naši lidskou podstatu," říká Roberto Albetti, starosta italského města Abbiategrasso, jednoho z prvních členských měst "Cittaslow".

Kdo by ale čekal, že se "pomalá" města stanou rájem důchodců toužících na stáří po klidu, hluboce by se zmýlil. "Je to přesně naopak," říká Gaby Pilsová. Než se podle ní Enns přihlásil k iniciativě "Cittaslow" , mladých lidí podle ní v městečku každý rok ubývalo ve prospěch větších aglomerací. "V posledních dvou letech se k nám ale mladí lidé znovu stěhují, a to právě z velkých měst, jako je Linec nebo Vídeň," tvrdí Pilsová.