„Trestají celou naši rodinu,“ stěžuje si sestra třiatřicetiletého Nagaenthrana Dharmalingama. O tom, že bratra pověsí příští středu, se dozvěděla teprve minulý týden. Kvůli koronavirové epidemii tak rodinu čeká boj s časem.
Aby se s odsouzeným mohla rozloučit, musí se dostat z Malajsie do Singapuru, přečkat povinnou karanténu a absolvovat množství testů na koronavirus. S nezbytnými výdaji pomohla sbírka. Za pouhé dva dny se vybralo přes 14 tisíc dolarů (více než 300 tisíc korun).
Na 46 tisíc lidí také podepsalo petici žádající singapurskou prezidentku Halimah Yacobovou, aby Malajsijci udělila milost. To se však stává málokdy, poznamenává list The Washington Post. V ulicích Kuala Lumpuru se také konala demonstrace proti mužově popravě.
Případ překvapuje i ochránce lidských práv zvyklé na singapurské přísné zákony. Za porušení mezinárodního práva rozsudek považuje třeba Amnesty International.
Dharmalingam je totiž mentálně zaostalý a čin spáchal už před dvanácti lety. Do Singapuru tehdy přivezl 1,5 unce heroinu, tedy asi 42,5 gramu. Už tehdy byl odsouzen k trestu smrti oběšením, dodnes však na něj nedošlo.
Romeo a Julie v Singapuru. Noční schůzka v hotelu stála partnery svobodu |
Pašerák má IQ 69 a nezávislý psychiatr mu diagnostikoval mentální a intelektuální postižení. „Je jako pětileté dítě, moc nemluví a jen se na vás dívá. Nechápe, co se mu děje,“ říká jeho právník s tím, že za svou praxi nikdy nic podobného neřešil.
Singapurské ministerstvo vnitra nicméně trvá na tom, že Dharmalingam je schopný dohlédnout důsledků svých činů a dobře věděl, že to, co udělal, je špatné.