Sobota 16. října 2021, svátek má Havel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Méně skandálů agentů s prostitutkami? Chce to víc žen v tajné službě

Svět

  7:00
WASHINGTON - Skandál v americké tajné službě, jejíž členové se v Kolumbii zapletli s prostitutkami, znovu poukázal na to, že mezi ochránci amerických ústavních činitelů působí jen minimum žen.

Ochranka Baracka Obamy foto: ČTK

Podle serveru MSNBC se nyní v USA vynořují otázky, zda by větší podíl agentek nezměnil kulturu v tajné službě natolik, aby se podobné případy neopakovaly.

Skupina 12 agentů tajné služby v noci z 11. na 12. dubna, pár dní před příletem prezidenta Spojených států Baracka Obamy do Kolumbie na celoamerický summit, pořádala pitku a vzala si na hotel v Cartageně nejméně 20 místních prostitutek. Šest agentů zapojených do incidentu už tajnou službu opustilo.

ČTĚTE TAKÉ:

"Mám pocit, že by se věci mohly vyvíjet jinak, kdyby v tajné službě byla větší rozmanitost, kdyby tam bylo víc žen," uvedla americká kongresmanka Carolyn Maloneyová. "Když je společnost rozmanitější, přináší to více odpovědnosti. A tady jsme viděli nedostatek odpovědnosti," dodala.

Ženy tvoří asi čtvrtinu všech zaměstnanců tajné služby. Většina z nich ale pracuje na administrativních pozicích. Mezi agenty, kteří se přímo podílejí na ochraně prezidenta a představitelů vlády, je však žen pouze 11 procent. Přitom například ve Federálním úřadu pro vyšetřování (FBI) je mezi zvláštními agenty 19 procent žen.

Skloubit náročnou práci a rodinu je složité

Tajná služba se už delší dobu snaží získat více zaměstnankyň. Účastní se pracovních veletrhů zaměřených speciálně na ženy a oslovuje studentky na vysokých školách. Přesvědčit ženy k práci v ochrance předních politiků je však podle bývalých zaměstnankyň složité, protože pracovní náplň kvůli častému cestování a nepřetržité pohotovosti v podstatě neumožňuje skloubit kariéru s rodinným životem.

Podle Donny Milgramové z organizace, která se zasazuje o větší zapojení žen do vrcholných pozic, navíc současný skandál uchazečky o práci v tajné službě spíš odradí. "Když máte pracovní kulturu, která přijímá za svou součást sexuální aktivitu, například najímání prostitutek, rozhodně to není ten typ kultury, který by ženy vyhledávaly," uvedla Milgramová.

Autoři: ,

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Mohlo by vás zajímat