Neděle 14. července 2024, svátek má Karolína
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Skandál s ‚teroristou‘: známého herce nepustili kvůli turbanu do letadla

USA

  18:00
MEXICO-CITY - Na celý den uvízl americký herec a návrhář indického původu Waris Ahluwalia na letišti. Původně chtěl letět z mexické metropole do New Yorku, kde se měl zúčastnit módní přehlídky New York Fashion Week, která začíná ve středu. Kvůli turbanu a dlouhému plnovousu, který jako příslušník sikhské náboženské komunity nosí, ale nebyl vpuštěn na palubu letounu.

Waris Ahluwalia. foto: TwitterReprofoto

Letecká společnost Aeroméxico Ahluwaliu totiž vyzvala, aby se podrobil zvláštní bezpečnostní kontrole. Přitom si ale měl Ahluwalia sundat z hlavy turban, což odmítl. „To je srovnatelné s tím, kdyby mě někdo požádal, abych se na veřejnosti svlékl,“ uvedl umělec pro newyorský deník Daily News.

‚Zaostalí a naivní sikhové.‘ Právnička chce prosadit zákaz vtipů o indických věřících

41letý herec, který v minulosti hrál například v oscarovém snímku Grandhotel Budapešť anebo dobrodružném filmu Darjeeling s ručením omezeným na to konto prohlásil, že zůstane v Mexiku tak dlouho, dokud se mu aerolinka neomluví. Na twitteru k tomu napsal, že dorazí na módní přehlídku „trochu později, protože společnost aeromexico mi nedovolí letět s turbanem.“

Aerolinka k tomu uvedla, že přepravuje cestující bez ohledu na jejich náboženské vyznání, ale že musí respektovat při letech do USA předpisy amerických úřadů pro leteckou bezpečnost. Vyjádřila nad případem politování a nad přílišnou horlivostí jednoho z jejích zaměstnanců. Společnost prý bude do budoucna své zaměstnance nabádat, aby postupovali v takovýchto případech citlivěji.

Autor: