Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Skandální výroky politika hýbou Rakouskem, zasáhl i prezident

Svět

  15:57
VÍDĚŇ - Rakouskem hýbe před volbami do Evropského parlamentu politický skandál. Postaral se o něj místopředseda parlamentu z populistické Svobodné strany Rakouska (FPÖ) Martin Graf, když nazval šéfa židovské obce "pěstounem antifašistického levicového terorismu".

Rakouský prezident Heinz Fischer na návštěvě ČR. foto: ČTK

Předseda obce předtím varoval před příklonem ke krajní pravici a rétoriku FPÖ označil za "goebbelsovskou". Mnozí politici vyzvali Grafa k odstoupení z funkce. On se k tomu ale nechystá. Poslanci tak nyní dumají, jak by šlo členy vedení parlamentu odvolat.

Aféra vznikla poté, co FPÖ zveřejnila své předvolební inzeráty. V nich hlásá, že Západ by měl být v křesťanských rukou a že vyslovuje své veto vstupu Izraele do EU. Izrael o členství v sedmadvacítce přitom vůbec neusiluje. Kampaň svobodných, v jejichž čele léta stával někdejší kontroverzní korutanský hejtman Jörg Haider, vyvolala vlnu kritiky. Strana čelila mimo jiné nařčení z antisemitismu.

Podle šéfa židovské obce Ariela Muzikanta rétorika FPÖ připomíná nacistického ministra propagandy Josefa Goebbelse. O svobodných se prý zmínil jako o "sklepních náccích". Graf na svém blogu a v tisku pak kontroval, když Muzicanta nazval "prodlouženou rukou násilnické levicové lůzy" a obvinil ho z levicového terorismu. Podle něj šéf židovské obce svými výroky vytváří živnou půdu pro pouliční "kravály".

Spolkový kancléř Werner Faymann a ministr zahraničí Michael Spindelegger vyzvali Grafa k odstoupení z funkce. "Vycházím z toho, že pokud někdo takto ujede, přijme také důsledky a odstoupí," uvedl Faymann. Míní, že na Grafova slova se nesmí pohlížet jako na drobné přešlápnutí. S ním souhlasí i šéf rakouské diplomacie. Podle něj by si lidé ve vysokých funkcích měli uvědomit, že se musí také "chovat odpovídajícím způsobem".

Grafovo odstoupení požadovali i ministr obrany, vídeňský starosta a další politici. Místopředseda parlamentu o tom ale nechce ani slyšet. Poslanci zelených už proto představili návrh, který by v budoucnu umožnil členy předsednictva sněmu odvolat. Šéfové pěti parlamentních frakcí se ale zatím na společném postupu nedokázali shodnout.

Do případu se nepřímo vložil už i rakouský prezident Heinz Fischer. Nerad by prý pronášel "laciná obvinění" a nechtěl by nikoho ani "paušálně plísnit". Svobodu názoru považuje za jedno z největších výdobytků demokracie. Na druhé straně prý ale existuje hranice mezi ostrou kritikou a vyjadřováním, které nahání strach. Tato linie by se překračovat neměla, míní prezident.

Foto ČTK

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!