Významnou roli hrály děti i žena republikánského kandidáta hlavně na začátku kampaně. Tehdy potřeboval zapůsobit na republikánském konventu, aby se rozhodl Trumpa vyslat do boje o křeslo v Oválné pracovně. Ačkoliv se čekalo, že na jejich pomoc bude realitní magnát spoléhat i v dalších měsících, dva týdny před volbami stojí spíše v pozadí.
Trump napadl průzkumy veřejného mínění. Jsou podle něj falešné |
Podle agentury Bloomberg Trump pomoci svých příbuzných cíleně využívá pouze při méně důležitých příležitostech. Přitom měli být stěžejními pomocníky svého otce či manžela. Obzvláště poté, co se proti němu začaly obracet elity republikánské strany. Trumpovi tak chybí podpora, kterou by vyvážil kampaň Clintonové, které významně pomáhají prezident Barack Obama a také její prvotní soupeř v primárkách Bernie Sanders.
„Čekalo se, že Trumpovy děti by měly být schopny pomoct umocnit jeho popularitu. To se ale nestalo,“ řekl republikánský expert na mediální komunikaci Matt Mackowiak. Dodal, že to vychází z neupřímnosti kandidátovy rodiny, která se uchyluje k prázdným prohlášením, kdy je všechno „skvělé“, ale nikdy nenabídne hlubší pohled do světa prezidentského kandidáta.
„Myslím si, že členové Trumpovy rodiny si neuvědomili, co vše může prezidentská kampaň obnášet. Trump byl vždy populární v reality show. Jeho rodina si ale neuvědomila, že teď už nejde o fikci, ale realitu,“ uvedl Reed Galen, který v minulosti pracoval pro prezidenta Bushe mladšího a republikánského kandidáta Johna McCaina v roce 2008.
Upozadění magnátovy rodiny může být i cílené a souviset s některými přešlapy a nediplomatickými prohlášeními, kterých se její členové dopustili. Tím spíše než aby přinesli, body kandidátovi republikánů mnohdy ubrali.
Skittles jako uprchlíci
Nejstarší potomek Donald mladší z prvního miliardářova manželství s bývalou českou modelkou Ivanou, která je matkou i dalších magnátových dětí Erica a Ivanky, už se sám postaral o několik kontroverzí. Negativní pozornosti médií se dostal jeho tweet, ve kterém stojí: „Pokud bych měl misku plnou bonbónů Skittles a řekl, že tři z nich vás mohou zabít, vzali byste si celou hrst? To je jako problém se Sýrií.“
Chladným toto přirovnání nenechalo ani výrobce bonbónů, společnost Wrigley, která se ohradila, že „Skittles jsou pouze bonbóny, zatímco uprchlíci lidé.“
Pod palbu kritiky se Donald mladší dostal také kvůli vtipům na účet tragédie v coloradském kině Aurora, kde šílený střelec zabil 12 lidí a desítky zranil. V souvislosti s prezidentskou kampaní svého otce pak prohlásil, že je škoda, že už si nemůže dělat legraci z lidí s nadváhou.
Dobrou reklamu si spolu s bratrem Ericem také neudělali v očích ochránců zvířat svou vášní pro lov. Objevily se totiž fotografie, na kterých pózují se zastřeleným leopardem, drží v ruce useknutý sloní ocas nebo ze stromu visí mrtvý krokodýl.
Svůj koníček bratři bránili prohlášením, že za možnost lovit divoká zvířata platí velké peníze, které pomáhají rozvoji afrických národních parků. Důležité také je, že neexistují důkazy o protiprávnosti jejich loveckých výletů a většina zastřelených zvířat nepatří k ohroženým druhům.
Bratři Trumpovi spolu se svou sestrou Ivankou zastávají viceprezidentské funkce v Trumpově společnosti. K tomu, aby rodinný podnik v dospělosti vedli, byli podle vlastních slov vedeni odmalička. „Celý život nás k tomu otec připravoval. Ale politika? Do té jsme naskočili bez jakýchkoliv předchozích zkušeností,“ přiznal Donald mladší v nedávném rozhovoru.
Ivanka žehlí kontroverze
Že nebyla na tlak spojený s kampaní připravená, přiznala minulou středu i Trumpova dcera Ivanka. „Byla jsem naivní. Myslela jsem si, že to půjde, ale není lehké pokračovat v normálním životě, když váš otec kandiduje na prezidenta,“ řekla Trumpová.
Kromě funkce v otcově společnosti Ivanka vede i vlastní firmu nesoucí její jméno, která vyrábí módní doplňky. Její byznys se ale dostal do problémů kvůli Trumpově kampani. Američanky na sociálních sítích vyzývají k bojkotu značky kvůli šovinistickým řečem realitního magnáta, jehož se zastává.
„Můj otec věří stoprocentně v rovnost pohlaví,“ uvedla s tím, že sama je toho dobrým důkazem. „Pokud by si myslel, že ženy nejsou dostatečně kompetentní, byla bych nejspíš ve funkci podřízené mým bratrům,“ poukázala na to, že jsou si v hierarchii rodinné firmy s bratry rovni.
Ivančina role je mediálně hodnocena nejpozitivněji, protože dokáže rozumným způsobem mírnit prohlášení svého otce. I ona však musela přestát některé kontroverze. „Kdyby nebyla mou dcerou, chodil bych s ní,“ prohlásil například v minulosti Trump před televizními kamerami.
Manželka dobrému obrazu nepomáhá
Trumpovu obrazu příliš nepomáhá ani jeho současná manželka Melania, která by se v případě úspěchu ve volbách stala první dámou. Dobrou reklamu sobě ani svému muži neudělala už v červenci na republikánském konventu. Pronesla totiž řeč, jejíž velké části kopírovaly proslov současné první dámy Michelle Obamové z roku 2008 na tehdejším předvolebním konventu demokratů.
Pomůžu teď demokratům do Kongresu, řekla Clintonová. Myslí, že proti Trumpovi má vyhráno |
Nedůvěryhodně působila také minulý týden, když v ojedinělém rozhovoru pro stanici CNN hájila svého muže v souvislosti s 11 let starou nahrávkou jeho vulgárních poznámek na adresu žen. Trump na ní popisuje, jak mu ženy dovolí vše, protože je slavný. K obscénní konverzaci jej měl „vyhecovat“ moderátor. Svého muže prý nikdy takto mluvit neslyšela a překvapilo ji to. Za poznámky na nahrávce se jí prý její manžel omluvil.„Přijímám jeho omluvu. Doufám, že Američané také. Bylo to velmi, velmi dávno,“ upozornila.
Podobně také odmítla obvinění Trumpa ze sexuálního obtěžování. „Věřím svému manželovi. Je milý, gentleman,“ řekla Melania. „Celé to zorganizovala opozice. Zabýval se někdo minulostí těch žen? Nemají žádná fakta,“ udeřila potenciální první dáma s tím, že celá kauza jejího manžela poškozuje.
„Vystoupení Melanie na CNN podle mě nebylo příliš efektivní. Říkat, že její manžel byl vmanipulován do neslušných komentářů tehdejším moderátorem NBC, dává Trumpovým odpůrcům argument o jeho nevhodnosti pro prezidentskou funkci,“ řekla šéfka katedry politologie na Mainské univerzitě Amy Friedová. Dodala, že nedostatek sebekontroly nepatří k vlastnostem, kterých si voliči cení u prezidenta.