3. dubna 2018 18:41, aktualizováno  21:47 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Skoro polovinu letů nad Evropou zpozdila technická porucha, problém ovlivnil i pražské letiště

Letiště Orly - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letiště Orly - ilustrační foto. | foto: Reuters

BRUSEL/PRAHA Výpadek systému plánování letů evropského řízení vzdušného provozu v úterý způsobil zpoždění u velkého množství leteckých spojů na kontinentu. Podle odhadů se potíže mohly dotknout až poloviny všech letů, přesná čísla budou známa ve středu. Podle evropské organizace pro leteckou bezpečnost Eurocontrol byla příčina potíží v počítačích brzy zjištěna a systém byl postupně obnovován po zhruba pětihodinovém výpadku. Problém se podle mluvčího pražského letiště týkal i Prahy.

Na úterý bylo naplánováno v evropském prostoru na 29 500 letů. Plány letů podané před 12:26 SELČ ale ze systému zmizely a aerolinky je musely nahlásit znovu. V systému, který pomáhá řídit leteckou dopravu porovnáváním poptávky a kapacity různých sektorů řízení letového provozu, tak vzniká dočasný přetlak vedoucí ke zpožďování.

Na úterý bylo naplánováno v evropském prostoru na 29 500 letů. Plány letů podané před 12:26 SELČ ale ze systému zmizely a aerolinky je musely nahlásit znovu. Po pětihodinovém výpadku Eurocontrol na twitteru oznámil, že od 17:20 SELČ byl přístupový systém obnoven v pomalém pohotovostním režimu a plně obnoven ve 20:00 SELČ. V systému, který pomáhá řídit leteckou dopravu porovnáváním poptávky a kapacity různých sektorů řízení letového provozu, tak vznikl dočasný přetlak vedoucí ke zpožďování. Ve večerních hodinách se vše postupně vracelo do normálního stavu.

Na pražském letišti stále čekají cestující na odlet do Londýna, Varšavy či Paříže

Problém se dotkl i pražského letiště. Opožděno bylo několik příletů a odletů, přesný počet dotčených spojů bude podle informací Letiště Václava Havla znám až ve středu. Kolem 20:30 v důsledku výpadku systému Eurocontrol čekalo v Praze ještě šest spojů na odlet. „Jedná se například o linku do Londýna, Varšavy či Paříže. Doba zpoždění se v tuto chvíli pohybuje kolem 60 minut,“ oznámil mluvčí letiště Roman Pacvoň. Přestože byl provoz systému Eurocontrol plně obnoven, Pacvoň doporučil cestujícím, aby nadále sledovali aktuální informace o příletech a odletech na webu letiště.

Situaci v evropském leteckém provozu přitom již tak částečně zkomplikovala stávka zaměstnanců francouzské letecké společnosti Air France, jejíž odbavovací kapacity se snížily zhruba o čtvrtinu. Eurocontrol neupřesnil příčiny kolapsu systému, které jsou ale podle agentury AFP nevídané. Vyloučit se tak ani nedá případný hackerský útok.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz